W 2011 r. ustawa o PIT zostanie zastąpiona ustawą o podatku od dochodów osobistych, a ustawa o CIT - ustawą o podatku od dochodów z działalności gospodarczej. W odrębnym akcie ma być uregulowany podatek od dochodów kapitałowych - poinformował w poniedziałek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Resort finansów pracuje nad założeniami do nowych ustaw. "Powinny być gotowe późną jesienią. Przepisy mogłyby wejść w życie w 2011 r. Chodzi o trzy nowe ustawy: o podatku od dochodów osobistych, która zastąpiłaby ustawę o PIT; o podatku dochodowym od działalności gospodarczej, która by zastąpiła ustawę o CIT; o podatku od dochodów kapitałowych" - wyjaśnił wiceminister.

Zgodnie z planami MF, znajdujące się obecnie w ustawie o PIT przepisy dotyczące opodatkowania dochodów osób prowadzących działalność gospodarczą zostaną w całości przeniesione do ustawy o podatku od działalności gospodarczej.

"Trzeba rozdzielić przepisy o podatku od dochodów osobistych, od regulacji związanych z podatkiem od dochodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wydaje nam się, by ustawy o PIT i CIT można było poprawić. Musimy je napisać od nowa" - uważa wiceminister.

"Na razie pracujemy nad generalnymi założeniami, a nie konkretnymi przepisami. Jest za wcześnie by mówić w tej chwili o szczegółach" - powiedział. Zaznaczył też, że w grę nie wchodzi zmiana stawek podatkowych, gdyż nowe ustawy nie mają celu fiskalnego.

"Cel tego przedsięwzięcia jest zupełnie inny. Chodzi o to, by prawo napisane było w sposób jasny i przyjazny dla podatników. Cel fiskalny można osiągnąć - jeśli będzie to konieczne i zapadną decyzje polityczne w tym zakresie - w innym trybie" - dodał.