Rośnie zainteresowanie odzyskaniem nieodliczonego VAT od zakupu aut i paliwa do nich. Podatnicy do kilkuset złożonych wniosków o zwrot VAT dołączyli kilka tysięcy korekt deklaracji. Większość wniosków przechodzi pozytywną weryfikację, a korekty uznawane są za zasadne.
SONDA
Przybywa podatników zainteresowanych odzyskaniem nieodliczonego VAT od zakupu aut i paliwa do nich. To skutek wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie Magoora.
Podatnicy w całej Polsce złożyli już kilkaset wniosków o zwrot VAT. Dołączyli do nich kilka tysięcy korekt deklaracji. To wnioski z sondy GP przeprowadzonej w izbach skarbowych.

Podatnicy pytają...

W związku z wyrokiem ETS w sprawie Magoora podatnicy są zainteresowani tematem odliczania VAT od aut i paliwa. Z informacji Marty Szpakowskiej z Izby Skarbowej w Lublinie wynika, że podatnicy zwracają się osobiście lub telefonicznie z pytaniami w tej materii.
– Najczęściej pytają o to, kto może ubiegać się o zwrot VAT, jakich formalności trzeba dopełnić, jakie są skutki korekt w podatku dochodowym, jakie dokumenty są potrzebne – podaje Marta Szpakowska.
Podobnie jest w całej Polsce. Monika Sala-Szczypińska z Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza, że obecnie zainteresowanie tym tematem zmalało. Obecnie pytania dotyczą możliwości odliczenia VAT od zakupu nowo nabytych pojazdów oraz paliwa.

...składają wnioski...

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z możliwości odliczenia VAT od paliw nabytych do samochodów wykorzystywanych w firmie, są zobowiązani do złożenia wniosku o zwrot nadpłaty wraz ze skorygowanymi deklaracjami.
– Do urzędów woj. lubelskiego wpłynęło 413 wniosków, do których dołączono 3731 korekt – wylicza Marta Szpakowska.
Agnieszka Żukowska z Izby Skarbowej w Warszawie wskazuje, że w urzędach skarbowych woj. mazowieckiego do 30 kwietnia 2009 r. zostało złożonych 1328 wniosków o stwierdzenie nadpłaty podatku, do których były dołączone korekty deklaracji VAT.
W woj. łódzkim złożono ok. 250 wniosków wraz z 1500 korekt. W woj. warmińsko- mazurskim złożono 137 takich wniosków. W woj. kujawsko-pomorskim wpłynęło ok. 990 wniosków w wyniku złożenia 630 korekt deklaracji.
– Składanie przez podatników wniosków skutkuje tym, że w celu oceny ich zasadności urzędy skarbowe czynnościami sprawdzającymi obejmują dużą liczbę dokumentów – opisuje Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.
Dodaje, że do każdego wniosku są pobierane m.in. świadectwa homologacji lub inne dokumenty, z których wynika ładowność pojazdu, w odniesieniu do którego podatnik odlicza wcześniej nieodliczony VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu. Do urzędów skarbowych wpływają też wnioski w sprawie wznowienia postępowania zakończonego decyzjami ostatecznymi w tych sprawach.
Liczba wniosków to jedno. Drugą sprawą są kwoty zwrotów. Z informacji Andrzeja Stefańskiego z Izby Skarbowej w Szczecinie wynika, że np. z wnioskiem o zwrot nieodliczonego VAT tylko do Urzędu Skarbowego w Białogardzie zgłosiło się pięciu podatników. Wnioski dotyczyły 114 okresów. Na ich podstawie urząd dokonał zwrotu kwoty 70 124 zł – tytułem zwrotu nadpłaty oraz 1743 zł z tytułu zwrotu odsetek.



...które są weryfikowane...

Zwrot nadpłaty VAT jest dokonywany podatnikom po uprzednim przeprowadzeniu czynności sprawdzających.
Agnieszka Żukowska wyjaśnia, że wnioski są rozpatrywane w terminie 30 dni od daty złożenia (wpływu do urzędu). Podatnicy są wzywani do okazania faktur VAT oraz dokumentów potwierdzających prawo do odliczenia podatku.
– Większość wniosków jest rozpatrywana pozytywnie. Nadpłaty są zwracane na konto lub pokrywają zaległości albo przyszłe zobowiązania podatkowe – podkreśla Agnieszka Żukowska.
Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach dodaje, że każdy wniosek jest rozpatrywany pod względem merytorycznym oraz rachunkowym.
– W woj. świętokrzyskim 127 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie przez dokonanie zwrotu nadpłaty lub zwiększenie kwoty zwrotu lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, sześć wniosków jest w trakcie weryfikacji, dwa zostały rozpatrzone odmownie – wylicza Maria Bojczuk.
Również Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy podkreśla, że przed dokonaniem zwrotu VAT każdorazowo są weryfikowane dokumenty dotyczące pojazdu, do którego podatnik nabywał paliwo i pierwotnie nie odliczył z tego tytułu podatku, a także sprawdza się, czy pojazd jest wykorzystywany do opodatkowanej działalności gospodarczej.

...są też skargi do sądów

Podatnicy, którzy uzyskali decyzję odmawiającą im zwrotu VAT, zazwyczaj odwołują się od tych postanowień, wchodząc na drogę sądową. Izba Skarbowa w Bydgoszczy miała cztery sprawy przed WSA w Bydgoszczy, w tym trzy rozstrzygnięto na korzyść podatnika, jedna została zawieszona.
– Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyznaczył sześć spraw z tego zakresu – podaje Andrzej Stefański.
Liczba skarg w kraju jest różna. W Lublinie nie było żadnej sprawy. W Krakowie poza sprawą Magoory były jeszcze dwie skargi w tym zakresie. W Kielcach i Gdańsku – żadnej.
Nawet przy sporach sądowych fiskus łatwo się nie poddaje. Po przegranej sprawie przed WSA składa skargi kasacyjne do NSA. Przykładem może być Olsztyn. Z danych Renaty Kostowskiej z Izby Skarbowej w Olsztynie wynika, że dyrektor olsztyńskiej izby złożył skargę kasacyjną do NSA na wyrok WSA w Olszynie z 12 marca 2009 r. (sygn. akt I SA/02 59/09) dotyczący odliczania VAT od paliwa do aut osobowych i rat leasingowych.
WYROK ETS W SPRAWIE MAGOORA
Wyrok ETS (C-414/07) dotyczył możliwości odliczania VAT przy zakupie paliwa do auta używanego w ramach firmy na podstawie leasingu. ETS uznał, że wprowadzanie w momencie wejścia Polski do UE do polskiej ustawy nowych regulacji w zakresie odliczania VAT było niezgodne z regulacjami UE, jeśli prowadziło do ograniczenia zakresu prawa do odliczenia VAT w stosunku do przepisów wcześniejszych.