statystyki

Rozliczający się przez internet szybciej otrzyma zwrot podatku

autor: Łukasz Zalewski16.04.2009, 03:00

Osoby, które prześlą PIT-37 przez internet, oszczędzą nie tylko czas i pieniądze. Mogą liczyć także na szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

Reklama


Reklama


Już ponad 10 tysięcy podatników przesłało PIT-37 przez internet bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - podało wczoraj Ministerstwo Finansów.

Jak mówi GP Marek Jankowski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, przesłany e-PIT-37 jest zatwierdzany następnego dnia (urzędnik nie musi wprowadzać danych do systemu, co jest czasochłonne), a to oznacza, że urząd zwróci podatnikowi nadpłatę podatku bardzo szybko.

- E-deklaracje upraszczają pracę w urzędzie i przyśpieszają sprawdzanie zeznań - mówi Marek Jankowski. O tym, że nowy system jest korzystny dla podatników, przekonują też eksperci.

Wymarzony system

Zdaniem Ernesta Frankowskiego, doradcy podatkowego i menedżera w Deloitte Doradztwo Podatkowe, elektroniczny PIT-37 jest wymarzonym narzędziem dla osób rozliczających się samodzielnie.

- Aplikacja do tego celu służąca jest prosta oraz działa praktycznie na każdym komputerze i systemie operacyjnym (w przeciwieństwie do formularza interaktywnego, który działa w systemie Windows - przyp. red.). Jest to więc bardzo opłacalna metoda rozliczenia rocznego dla tej kategorii osób - mówi Ernest Frankowski.

Dodaje jednak, że nie ma sensu, aby wspólne rozliczenie na formularzu PIT-37 składali przez internet małżonkowie. Dlaczego? Przeszkodą jest formularz UPL-1, który - jak wyjaśnia nasz rozmówca - jest upoważnieniem do złożenia zeznania przez jednego z małżonków w imieniu obojga. Ernest Frankowski zwraca uwagę, że idea UPL-1 przypomina zarzuconą praktykę składania papierowych zawiadomień ZAW-E1, dokumentujących wolę podatnika rozliczania się elektronicznie z użyciem e-podpisu.

- Mamy więc kolejny przypadek, kiedy do szybkiej i wygodnej formy e-rozliczeń (tutaj tylko w zakresie PIT-37) dokładane są relikty w postaci dodatkowych, papierowych formularzy - mówi Ernest Frankowski.

Korzystaj z aplikacji

Jak wyjaśnia Bogusław Tomaszewski, IT menedżer Accreo Taxand, z punktu widzenia technicznego weryfikowanie tożsamości osoby składającej formularz przez internet wg sześciu cech (imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu z zeznania za 2007 r. - przyp. red.) jest dość bezpieczne. Zwraca jednak uwagę, że obecnie wypełnianie formularza PIT-37 on-line nie odbywa się po ustanowieniu bezpiecznego połączenia po protokole SSL, a jedynie sam moment wysłania formularza następuje po protokole SSL.

- Protokół ten stanowi nie tylko zabezpieczenie przed jakimkolwiek podsłuchem, ale również gwarantuje, że użytkownik łączy się z zaufanym i całkowicie bezpiecznym serwerem - mówi Bogusław Tomaszewski.

Bezpieczeństwo danych

Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa wypełniania formularza PIT-37 w połączeniu z fałszywą witryną wyłudzającą dane osobowe. Jeśli więc ktoś obawia się o bezpieczeństwo danych, powinien wybrać aplikację e-Deklaracje (do pobrania z www.e-deklaracje.gov.pl), ponieważ jest ona bezpieczniejszym sposobem składania deklaracji przez internet.

- W przypadku aplikacji użytkownik wypełnia zeznanie podatkowe na swoim komputerze, a dopiero po weryfikacji poprawności danych przesyła formularz do fiskusa. Przesyłanie formularza odbywa się za pomocą protokołu SSL na wskazany adres wybierany już w samej aplikacji - wyjaśnia Bogusław Tomaszewski.

15 DNI zostało do rocznego rozliczenia PIT

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • do Pittbulla(2009-04-16 18:32) Odpowiedz 10

  dokładnie jest tak, jak pisze HL

 • dario(2014-04-04 16:30) Odpowiedz 00

  no ja juz czekam od 20 go I narazie nic jak maja wiecej kasy wyplacic to sie sknerza

 • bob(2009-04-16 10:16) Odpowiedz 00

  Nie korzystajcie z narzedzi jakie daje MF, polecam darmowy program, ktory ma mozliwosc przesylania do e-deklaracje danych w postaci .xml na pit.dobry.pl - tworcy nalezy sie duzy bonus z MF.

 • HL(2009-04-16 12:39) Odpowiedz 00

  Do 1: bo co? Ja korzystałem z narzędzi MF i były doskonałe i proste w obsłudze.

 • PITbull(2009-04-16 13:06) Odpowiedz 00

  "weryfikowanie tożsamości osoby składającej formularz przez internet wg sześciu cech (imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu z zeznania za 2007 r. - przyp. red.)"

  Czyli w celu weryfikacji trzeba wpisać kwotę przychodu z PITa sprzed roku? I tu mogę miec problem, studiowałem jeszcze, było to paręset złotych a PITa pewnie gdzieś posiałem... Czy ktoś, kto wysyłał internetem, może potwierdzić i rozwinąć tę informację?

 • HL(2009-04-16 15:10) Odpowiedz 00

  Do 3: no to gratuluję. Jak tak dbasz o swoje dokumenty, to teraz nie płacz...

  Nie ma tu czego rozwijać - nie masz kwoty przychodu za 2007 r. to PITa przez Internet nie złożysz.

 • IF(2009-04-16 20:23) Odpowiedz 00

  Wszyscy rzucili się na internet... :) tylko dlaczego tak późno???

 • karlos(2009-04-22 14:54) Odpowiedz 00

  Ja na stronie fundacji Promyk Słońca widziałem tę opcję "rozlicz się online" ale postanowiłem pozostać przy tradycyjnym programie ściągniętym też z tej strony... ten system mam już obcykany, moze w następnym roku pójdzie przez internet.

 • vat(2012-03-15 11:03) Odpowiedz 01

  "Jak mówi GP Marek Jankowski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, przesłany e-PIT-37 jest zatwierdzany następnego dnia (urzędnik nie musi wprowadzać danych do systemu, co jest czasochłonne), a to oznacza, że urząd zwróci podatnikowi nadpłatę podatku bardzo szybko."
  Oszuści!!! Ja czekam już ponad 2 tyg. i zwrotu nadal nie mam a gdy zaniosłem PIT w zeszłym roku osobiście to po trzech dniach miałem pieniądze na koncie.Bardzo szybko to znaczy ile? miesiąc

 • wkurzony(2016-04-12 15:43) Odpowiedz 00

  wszyscy mówią że jak rozliczysz sie przez internet to szybko kasa będzie a w komentarzach każdy że czeka nawet drugi miesiąc :/ to ja się pytam komu są szybciej wypłacane pieniądze ??? chyba tym bogatym bo zwykły szarak na zwrot podatku za dzieci która mu sie bardzo przyda czeka trzy miechy.....co za kraj !!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama