statystyki

Brak PIT-8C nie zwalnia z rozliczenia

autor: Przemysław Molik09.04.2009, 10:00; Aktualizacja: 09.04.2009, 10:04

Podatnik, któremu biuro maklerskie nie przesłało informacji PIT-8C, nie jest zwolniony ze złożenia rocznego zeznania PIT-38.

Reklama


Reklama


Formularz PIT-8C jest imienną informacją dla podatnika, w której w szczególności wykazywane są przychody z kapitałów pieniężnych. Pośrednikiem między inwestorami dokonującymi transakcji na giełdzie papierów wartościowych są zazwyczaj biura maklerskie. To one zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o PIT obowiązane są w terminie do końca lutego przesłać podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informację o uzyskanych przez inwestora przychodach.

Mariusz Zawiejski, doradca podatkowy w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, przypomina, że zaniedbanie tego obowiązku przez biuro maklerskie nie zwalnia podatnika z konieczności złożenia rocznego zeznania i zapłaty podatku. A inwestor, który w 2008 roku sprzedał papiery wartościowe lub zamknął pozycje na rynku terminowym, do 30 kwietnia musi złożyć roczne zeznanie PIT-38.

- Niedopełnienie tego obowiązku grozi sankcjami karnymi skarbowymi oraz powstaniem zaległości podatkowej u podatnika - dodaje Mariusz Zawiejski.

Co może więc zrobić podatnik, aby spełnić ten obowiązek wobec urzędu skarbowego?

- Jeśli podatnik nie otrzyma PIT-8C, powinien na podstawie dostępnych mu danych, samodzielnie oszacować dochód ze zbycia papierów wartościowych i uwzględnić je w zeznaniu rocznym - tłumaczy doradca podatkowy.

W praktyce podatnicy powinni zgłosić ten fakt do prowadzącego ich rachunek biura maklerskiego i domagać się wystawienia tej informacji. Jak tłumaczy Mariusz Zawiejski, jeżeli podatnik otrzyma ją po złożeniu zeznania rocznego, powinien złożyć korektę deklaracji PIT-38 z uwzględnieniem faktycznych danych zawartych w informacji.

Pamiętać również trzeba, że wszelkimi konsekwencjami z tytułu nieprawidłowego wypełnienia zeznania rocznego w pierwszej kolejności obciążany będzie podatnik, a nie instytucja - tj. biuro maklerskie, które dokonywało wypłat należności z transakcji giełdowych podatnika.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • Irek(2014-02-15 11:03) Odpowiedz 00

    Dzień dobry.Co roku rozliczam PIT-37 jako osoba samotnie wychowująca dziecko i z PIT-0.Syn się nadal uczy,w zeszłym roku pracował na wakacjach więc jeszcze dojdzie mi rozliczenie wraz z dzieckiem.To powinienem wykazać w PIT-37.W tym roku otrzymałem za zeszły rok PIT-8C gdzie w sekcji D "rodzaj przychodu" posiadam przychód "składki społeczne pracownika zapłacone przez zakład".Chciałbym się dowiedzieć-gdzie wykazać przychód z PIT-8C?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama