Nowy krajowy standard rachunkowości wyjaśnia relacje między rozliczeniami międzyokresowymi biernymi kosztów, rezerwami na zobowiązania a zobowiązaniami warunkowymi.

Komisja Europejska opracowała dyrektywy określające nowe wymagania w zakresie rachunkowości spółek (4 i 7) i funkcjonowania biegłych rewidentów (48). Ich wdrożenie ma na celu odbudowanie zaufania publicznego do sprawozdawczości finansowej i podniesienie jakości badań. Konieczność podjęcia takich działań wynikała z patologicznych zjawisk, jakich przykładem były zdarzenia m.in. w USA (afery Enron, World. com). O kryzysie zaufania na polu księgowości podczas XII Ogólnopolskiego Forum Rachunkowości przypomniał dr Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego. Jako główne obszary zmian wskazał: system badań sprawozdań finansowych i organizację zawodu biegłego, a także rozszerzenie zakresu ujawnień informacji oraz zakresu odpowiedzialności za prezentowane informacje finansowe. Ekspert wyjaśnił, że duży nacisk w przepisach unijnych został położony na podniesienie przejrzystości transakcji z udziałem podmiotów powiązanych. Krąg takich podmiotów został rozszerzony o kluczowy personel kierowniczy. Z kolei zbiorowa odpowiedzialność za sprawozdania ma spoczywać na członkach zarządu i rady nadzorczej, ale według określonych w prawie spółek kompetencji. Pojawi się również nowy obowiązek dla spółek publicznych oraz banków i ubezpieczycieli. W swoich raportach będą oni musieli zamieszczać oświadczenie o zasadach ładu korporacyjnego. Radosław Ignatowski wspomniał też o kierunkach zmian w polskim prawie bilansowym. Jednym z nich jest ujmowanie w bilansie jako rezerw na zobowiązania uznawanych za rozliczenia międzyokresowe bierne odpisów na przyszłe świadczenia pracownicze oraz przyszłe świadczenia wobec nieznanych osób o niepewnej dacie ich powstania.
Prelegent wspomniał też, że nad tymi problemami pracuje obecnie Komitet Standardów Rachunkowości. Prawdopodobnie w grudniu zostanie przyjęty nowy Krajowy Standard Rachunkowości w tym obszarze. Będą w nim szczegółowo wyjaśnione relacje między rozliczeniami międzyokresowymi biernymi, rezerwami na zobowiązania a zobowiązaniami warunkowymi.
AGNIESZKA POKOJSKA