Koniec z ulgą meldunkową przy sprzedaży nieruchomości

autor: Ewa Matyszewska08.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 08.07.2008, 11:00

ZMIANA PRAWA - Od 1 stycznia 2009 r. zostanie zlikwidowana ulga meldunkowa. Zarobek ze zbycia domu będzie wolny od PIT, gdy zostanie przeznaczony na inne cele. Zwolnienie obejmie tylko część dochodów, a pieniądze będzie trzeba wydać w ciągu dwóch lat.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • Joanna(2008-07-08 06:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można co roku zmieniać prawo.Rząd szuka pieniędzy znowu kosztem
    podatników.Dlaczego ludzie chcący zmienić swoje warunki życia muszą tracić.
    Rozumiem tych handlujących nieruchomościami, którzy zarabiają krocie i oni powinni odprowadzać podatek, ale nie kupujący sprzedający nieruchomość
    w której mieszka lub będzie mieszkał.

    Odpowiedz
  • nadęcie fiskalne(2008-07-08 07:00) Zgłoś naruszenie 00

    Powraca znowu liberalny fiskalizm. Tam gdzie można uszczypnąć - to szczypać, ale tak żeby kuroTuski naród nie zdechł. Był wzór Lisaka i inne wzory. Temu trzeba nadać nazwę jakiegoś notabla PO - wzór Vincenta.

    Odpowiedz
  • BI(2008-07-08 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Pod względem szacunku do obywatela w kontekście zmian regulacji obowiązujących wcześniej, Polska nigdy nie była państwem prawa. Prawo podatkowe zmieniane jest wielokrotnie i niemal z dnia na dzień w zależności od tego jak kolejnej ekipie rządzącej wygodnie. Naród traktowany jak motłoch: bez szemrania i od zaraz musi przyjąć każdy eksperyment lub radosną twórczość.

    Odpowiedz
  • Bib(2008-07-08 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba zorganizować jakieś pospolite ruszenie - to nie sprawa rządu dlaczego ktoś sprzedaje nieruchomość! Jeśli przeciętny człowiek sprzedaje swoje mieszkanie to znaczy że jest w kłopotach finansowych. To co - dobić go podatkiem, a niech ma!

    Odpowiedz
  • saksta(2008-07-08 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Polska staje się państwem fiskalnym,bez jakiegokolwiek poszanowania prawa ,a w tym praw nabytych.Jeżeli podatnik nabył mieszkanie w określonym stanie prawnym /podatkowym/,to taki stan prawny powinien obowiązywać do momentu jego zbycia,a nie co rok to inaczej.A gdzie gotowość podejmowania pracy w innej miejscowośći,a co siię z tym wiąże,to zbycie i zakup mieszkania.Już sama czynność na bycia mieszkania jest finansowo bardzo mocno obciążona.Czy jest polityka pro rodzinna.

    Odpowiedz
  • WS(2008-07-08 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się, że tak częsta zmiana przepisów to granda...

    Saksta - przeczytaj tekst ze zrozumieniem i cały, a dowiesz się, że Ci co kupią do końca tego roku będą rozliczani wg stanu prawnego z dnia nabycia.

    Odpowiedz
  • Wladek(2008-07-08 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie !!! sprzedawac wszystko co macie .. i spier... z tego kraju !!! :)
    bo tu nic sie nie zmieni !!! Jak sie bylo okradanym .. tak dalej sie badzie .. i to wszystko w swietle "prawa" :/ ech.. brak slow na to zlodziejstwo i bandytyzm w tym kraju panujacy.

    Odpowiedz
  • bnmbn(2008-07-08 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    MF to banda sk....ow. oczywiscie nie przwyrocono ulgi z tytułu sprzedaży mieszkań otrzymanych w spadku lub darowiźnie. dziwie sie tez GP, ze otwarcie mowi o tym, iz zastawia sie kolejne sidla na podatnikow w postaci haczykow wplecionych do nowych przepisow. to ma byc prawo? to ja chromole takie prawo. kto zyw neich stad wyjezdza, a jezeli nei mzoe to ukrywajcie dochody na potege na ile to mozliwe wyprowadzajac pieniadze za granice.

    Odpowiedz
  • wkurzona na maxa!!(2008-07-08 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czyste złodziejstwo !!!!!!! Po raz kolejny zrobiono ustawę dla tych na górze na krótko. Oni już wcześniej kupili za grosze, teraz sprzedali za ogromne pieniądze i to bez podatku i zmieniają ustawę, bo zwykły szary Kowalski płacić musi :((( Ma to zagwarantowane przez nasze rządy od samego urodzenia :((( To wszystko jest chore, jak można zmieniać prawo na okrągło co roku. Tutaj w tym kraju nie da się żyć normalnie :( A samouwielbienie naszych wyżeraczy z rządu przekracza wszelkie granice przyzwoitości !!!!!!!!!!!! banda

    Odpowiedz
  • hjk(2008-07-08 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    nie do konca rozumiem. czyli jak sprzedamy mieszkanie, grunt drozej niz nabylismy, ale calosc zainwestujemy w nowy grunt, mieszkanie, dom, a nawet dolozymy z oszczednosci to pdoatku nie powinnismy placic. dobrze wnioskuje?

    Odpowiedz
  • Baca(2008-07-08 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    spoko -do ;wkurzona na maxa!!
    BARANY SIĘ STRZYŻE NIE - ZAŻYNA ! ! !
    Jacek dobrze o tym wie -:)))

    Odpowiedz
  • szklanka99(2008-07-08 17:12) Zgłoś naruszenie 00

    a co jezeli ktos nabyl nieruchomość w 2006, zameldowala sie w 2007, a sprzedal nieruchomosc w 2008 i nie skorzystal z ulgi meldunkowej, bo byl zmuszony sprzedac nieruchomosc przed uplywem 12 miesiecy, ale pieniadze ze sprzedazy nieruchomosci przeznaczyl na zakup drugiej nieruchomosci? bedzie musial zaplacic 19proc podatek, bo mial pecha i nie trafil w ustalenia MF. co za złodziejski kraj !!!

    Odpowiedz
  • Barry Kent(2008-07-11 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli całość przychodu będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe to nie ma podatku. Poza tym nikt nie zauważył jednej rzeczy - ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów! A proponowana ulga tak! Pamiętajcie też, że po 5 latach od nabycia - nie ma podatku w ogóle.

    Odpowiedz
  • ubu król(2008-07-14 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    NIE KRADNIJ! PAŃSTWO NIE LUBI KONKURRENCJI! Co za DNO!
    Barry Kent, 5 lat to było w starej ustawie, gdzie tu widzisz 5 lat?
    nawet jak całła kasę przeznaczysz na zakup nowego m po 2 , 5 czy 10 latach to US już taki wzór znajdzie abyś zabulił podatek.
    proponuje jeszcze zakaz bezpłatnego opuszczacznia miejscowości zameldowania bez wew. paszportu i zgłoszenia na posterunku :/

    Odpowiedz
  • Barry Kent(2008-07-17 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Te "5 lat" jest w ustawie cały czas. Art. 10 ust. 1 pkt 8 - sprzedaż nieruchomości po 5 latach nie jest już źródłem przychodu

    Po co takie bzdury pisać? Przeznaczasz całość przychodu na nowe mieszkanie - nie ma podatku. Przeznaczasz 2/3 na nowe mieszkanie - płacisz 19% podatku od pozostałej 1/3. Zasady są jasne, to ulga meldunkowa była wstawiona "od czapy"

    Odpowiedz
  • orzech(2008-08-17 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    Moja praca wiąże się z koniecznością częstej zmiany miejsca zamieszkania a co za tym idzie sprzedażą i nabywaniem nieruchomości (domu). Tak mnie w związku ztym fiskus łupi, że taniej będzie mi mieszkać w hotelach a z rodziną nie mieszkać najlepiej oddać komuś innemu. Nie jestem handlarzem aleczęśto muszę kupić i sprzedać czy tzn. że trzeba mnie złupić??!!

    Odpowiedz
  • Barbara(2008-08-29 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    zy my musimy być niewolnikami, a nie ludźmi wolnymi? A tak nas niedawno przekonywano- nie przywiązuj się do jednego miezkania, domu na całe życie. Młodzi małzonkowie chcący brać udział w zyciu kulturalnym [ wystawy, kina, wypady do lokali, dokształcanie się ] powinni mieszka wmiastach i to dużych, prężnych. Po urodzeniu się im dziecka, powinni si przenieść gdzieś na prowincję, czy domku pod laskiem, spokojnego, celem podchowania dzecka. Dziecko w wieku przedszkolnym, powrót do miasta, aby dziecko miało komunikacje z rwnieśnikami, przedszkolami, potem szkołami.Po odchowaniu dzieci , rodzice powinni zmienić mieszkanie na mniejsze, w pobliżu, ale nie razem z najbliższymi. W trakcie życia powinny być uwzględniane zmiany dot. zmianę pracy, zdrowotne Ponieważ dla naszych rządzących jesteśmy szarą masą , zniewalają nas dodatkowo wyłudzaniem naszych ciężko zarobionych pieniędzy .Najchętniej wydarliby nam wszystko, tak jak starym emeryturę. Nakażdy nasz pieniądz zaoszczędzony znajdą przepis.

    Odpowiedz
  • matka(2008-09-10 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wrzos,
    Rowniez jestem zbulwersowana. Dwoje sie i troje by zapewnic dzieciom skromny dach nad glowa i przekonac je do powrotu do Polski. Ale jesli ciazko zarobione pieniadze/po spadkach waluty maja z marszu przeznaczyc na podatki dla nienasyconego fiskusa, to zrobie wszystko by nie wracaly do tego dziwnego kraju, gdzie tylko MAFIA ma sie dobrze i ci przy zlobie.

    Odpowiedz
  • Julia(2008-09-19 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Już się pogubiłam! Odebrałam mieszkanie od developera, oczekuję na wezwanie do podpisania aktu.Nie chciałabym zmieniać meldunku i ponosić dodatkowe koszty wymiany dokumentów. Mam naciskać by to się stało w 2008 roku czy zwlekać i doczekać do 2009 r. ???

    Odpowiedz
  • Ula(2008-09-27 18:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma nic o podatku osób które nabyły mieszkanie w 2007 czy w 2009 będą rozliczane na zasadach oboowiązujacych w 2007 i 8?

    Odpowiedz