statystyki

Koniec z ulgą meldunkową przy sprzedaży nieruchomości

autor: Ewa Matyszewska08.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 08.07.2008, 11:00

ZMIANA PRAWA - Od 1 stycznia 2009 r. zostanie zlikwidowana ulga meldunkowa. Zarobek ze zbycia domu będzie wolny od PIT, gdy zostanie przeznaczony na inne cele. Zwolnienie obejmie tylko część dochodów, a pieniądze będzie trzeba wydać w ciągu dwóch lat.

Reklama


Reklama


ANALIZA

Od przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa - tak przewiduje projekt zmian w ustawie o PIT przygotowany przez Ministerstwo Finansów. W zamian podatnicy dostaną zwolnienie podatkowe, które obowiązywało do końca 2006 roku, ale w wersji bardzo ograniczonej w porównaniu z poprzednią.

Ograniczenie zwolnienia

Schemat zwolnienia pozostanie taki sam: podatnik, sprzedający nieruchomość, który będzie chciał skorzystać ze zwolnienia od PIT, będzie musiał w ciągu dwóch lat przeznaczyć uzyskane ze sprzedaży pieniądze na inne cele mieszkaniowe. Tymi innymi celami będą m.in. kupno mieszkania, domu lub gruntu, remont, modernizacja czy rozbudowa nieruchomości. Nie będą nimi natomiast wydatki na nieruchomości rekreacyjne.

Nowością będzie zakres zwolnienia. Wolna od PIT będzie bowiem tylko część dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości, który zostanie przeznaczony na inny cel mieszkaniowy. Przepisy ustawy o PIT, obowiązujące do końca 2006 roku, zakładały zwolnienie całej kwoty, uzyskanej ze sprzedaży mieszkania lub domu, z PIT, jeśli została ona w ciągu dwóch lat wydana na inny cel mieszkaniowy. Ta modyfikacja podyktowana jest tym, że poprzednio podatek płaciło się od całego przychodu ze sprzedaży. Teraz opodatkowany jest tylko dochód z takiej transakcji. Nie przywrócono też ulgi z tytułu sprzedaży mieszkań otrzymanych w spadku lub darowiźnie.

Likwidacja ulgi

Ulga meldunkowa weszła w życie 1 stycznia 2007 r. i od początku przysparzała i podatnikom, i organom podatkowym na czele z MF wielu kłopotów. Nic dziwnego, że resort finansów chce zlikwidować od 1 sty- cznia 2009 r. tę ulgę, która stała się łatwym sposobem na unikanie opodatkowania. Wystarczy bowiem, że podatnik w sprzedawanej nieruchomości był zameldowany przez co najmniej 12 miesięcy, aby nie zapłacić PIT od dochodu ze zbycia mieszkania lub domu. Dodatkowo MF, jako argument za usunięciem z ustawy o PIT ulgi meldunkowej, podaje propozycję likwidacji obowiązku meldunkowego. Obecnie ulga meldunkowa jest uwarunkowana 12-miesięcznym okresem zameldowania w zbywanym budynku lub lokalu.

Haczyk na podatników

Projekt zmian w ustawie o PIT zakłada, że wolne od PIT będą dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomością w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków na cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli w okresie dwóch lat od dnia odpłatnego zbycia przychód z tego tytułu zostanie wydany na cele mieszkaniowe. Wydatki poniesione na cele mieszkaniowe mają być uwzględniane do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Niestety, to nowe zwolnienie to swoisty haczyk na podatników. Wolny od PIT nie będzie cały dochód ze sprzedaży nieruchomości. Proponowane zwolnienie polega na wyłączeniu z opodatkowania tej części dochodu, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi wydatków poniesionych w okresie dwóch lat w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. Oznacza to, że w każdym przypadku kupna mieszkania tańszego niż to, które podatnik sprzeda, wystąpi konieczność zapłaty 19-proc. PIT.

Resort finansów wyjaśnia jednak, że jeżeli przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od PIT.

Rozliczenie z fiskusem

Proponowane przez MF rozwiązanie powoduje też zmianę konstrukcji rozliczania podatku należnego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Podatnik po zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpi zbycie nieruchomości, będzie składał odrębne zeznanie roczne o wysokości dochodu uzyskanego w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami i wysokości należnego podatku dochodowego z tego tytułu. W zeznaniu będzie wykazywał też dochody wolne od PIT na podstawie nowo wprowadzanego zwolnienia.

Mimo że od początku przyszłego roku ulga meldunkowa zniknie z przepisów, niektórzy podatnicy będą mogli z niej skorzystać również po 1 stycznia 2009 r. Będzie to dotyczyło osób, które wybudują lub nabędą nieruchomości do końca 2008 roku.

OPINIE

Mateusz Kaczmarek,

doradca podatkowy, partner w Spółce Doradztwa Podatkowego Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy

Zmiana jest korzystna dla podatników zbywających nieruchomość lub prawo do nieruchomości niebędącej budynkiem mieszkalnym lub lokalem, np. grunt. Obecne zwolnienie dotyczy tylko przychodów ze zbycia budynków mieszkalnych, lokali lub praw do nich. Zmiana jest niekorzystna dla podatników zbywających budynek mieszkalny, lokal lub prawo do nich. Do skorzystania z obecnego zwolnienia wystarczy spełnić warunek rocznego zameldowania. Nowe zwolnienie będzie dotyczyło jedynie podatników, wydatkujących uzyskany dochód na ściśle określone cele mieszkaniowe.

Paweł Wójciak,

doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

Likwidacja ulgi meldunkowej jest zmianą, która z pewnością przyczyni się do wzrostu przychodów fiskusa, natomiast dla wielu podatników oznaczać będzie konieczność zapłaty podatku od dochodów ze zbycia nieruchomości. Zwolnione z podatku będą dochody tylko w części odpowiadającej iloczynowi dochodu oraz udziału wydatków na cele mieszkaniowe w przychodzie. To warunek o wiele bardziej rygorystyczny od obowiązku zameldowania w sprzedawanej nieruchomości przez 12 miesięcy. Ponadto ustawodawca uchylając przepisy o uldze meldunkowej powinien rozważyć przywrócenie zwolnienia z podatku dochodów ze zbycia nieruchomości nabytych w drodze darowizny lub dziedziczenia, zlikwidowanego wraz z wprowadzeniem ulgi meldunkowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • saksta(2008-07-08 09:24) Odpowiedz 00

  Polska staje się państwem fiskalnym,bez jakiegokolwiek poszanowania prawa ,a w tym praw nabytych.Jeżeli podatnik nabył mieszkanie w określonym stanie prawnym /podatkowym/,to taki stan prawny powinien obowiązywać do momentu jego zbycia,a nie co rok to inaczej.A gdzie gotowość podejmowania pracy w innej miejscowośći,a co siię z tym wiąże,to zbycie i zakup mieszkania.Już sama czynność na bycia mieszkania jest finansowo bardzo mocno obciążona.Czy jest polityka pro rodzinna.

 • hjk(2008-07-08 14:58) Odpowiedz 00

  nie do konca rozumiem. czyli jak sprzedamy mieszkanie, grunt drozej niz nabylismy, ale calosc zainwestujemy w nowy grunt, mieszkanie, dom, a nawet dolozymy z oszczednosci to pdoatku nie powinnismy placic. dobrze wnioskuje?

 • Barry Kent(2008-07-11 09:24) Odpowiedz 00

  Jeśli całość przychodu będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe to nie ma podatku. Poza tym nikt nie zauważył jednej rzeczy - ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów! A proponowana ulga tak! Pamiętajcie też, że po 5 latach od nabycia - nie ma podatku w ogóle.

 • Joanna(2008-07-08 06:45) Odpowiedz 00

  Jak można co roku zmieniać prawo.Rząd szuka pieniędzy znowu kosztem
  podatników.Dlaczego ludzie chcący zmienić swoje warunki życia muszą tracić.
  Rozumiem tych handlujących nieruchomościami, którzy zarabiają krocie i oni powinni odprowadzać podatek, ale nie kupujący sprzedający nieruchomość
  w której mieszka lub będzie mieszkał.

 • nadęcie fiskalne(2008-07-08 07:00) Odpowiedz 00

  Powraca znowu liberalny fiskalizm. Tam gdzie można uszczypnąć - to szczypać, ale tak żeby kuroTuski naród nie zdechł. Był wzór Lisaka i inne wzory. Temu trzeba nadać nazwę jakiegoś notabla PO - wzór Vincenta.

 • BI(2008-07-08 08:05) Odpowiedz 00

  Pod względem szacunku do obywatela w kontekście zmian regulacji obowiązujących wcześniej, Polska nigdy nie była państwem prawa. Prawo podatkowe zmieniane jest wielokrotnie i niemal z dnia na dzień w zależności od tego jak kolejnej ekipie rządzącej wygodnie. Naród traktowany jak motłoch: bez szemrania i od zaraz musi przyjąć każdy eksperyment lub radosną twórczość.

 • Bib(2008-07-08 08:40) Odpowiedz 00

  Trzeba zorganizować jakieś pospolite ruszenie - to nie sprawa rządu dlaczego ktoś sprzedaje nieruchomość! Jeśli przeciętny człowiek sprzedaje swoje mieszkanie to znaczy że jest w kłopotach finansowych. To co - dobić go podatkiem, a niech ma!

 • WS(2008-07-08 11:12) Odpowiedz 00

  Zgadzam się, że tak częsta zmiana przepisów to granda...

  Saksta - przeczytaj tekst ze zrozumieniem i cały, a dowiesz się, że Ci co kupią do końca tego roku będą rozliczani wg stanu prawnego z dnia nabycia.

 • bnmbn(2008-07-08 12:21) Odpowiedz 00

  MF to banda sk....ow. oczywiscie nie przwyrocono ulgi z tytułu sprzedaży mieszkań otrzymanych w spadku lub darowiźnie. dziwie sie tez GP, ze otwarcie mowi o tym, iz zastawia sie kolejne sidla na podatnikow w postaci haczykow wplecionych do nowych przepisow. to ma byc prawo? to ja chromole takie prawo. kto zyw neich stad wyjezdza, a jezeli nei mzoe to ukrywajcie dochody na potege na ile to mozliwe wyprowadzajac pieniadze za granice.

 • wkurzona na maxa!!(2008-07-08 14:11) Odpowiedz 00

  Czyste złodziejstwo !!!!!!! Po raz kolejny zrobiono ustawę dla tych na górze na krótko. Oni już wcześniej kupili za grosze, teraz sprzedali za ogromne pieniądze i to bez podatku i zmieniają ustawę, bo zwykły szary Kowalski płacić musi :((( Ma to zagwarantowane przez nasze rządy od samego urodzenia :((( To wszystko jest chore, jak można zmieniać prawo na okrągło co roku. Tutaj w tym kraju nie da się żyć normalnie :( A samouwielbienie naszych wyżeraczy z rządu przekracza wszelkie granice przyzwoitości !!!!!!!!!!!! banda

 • Baca(2008-07-08 15:10) Odpowiedz 00

  spoko -do ;wkurzona na maxa!!
  BARANY SIĘ STRZYŻE NIE - ZAŻYNA ! ! !
  Jacek dobrze o tym wie -:)))

 • Ula(2008-09-27 18:43) Odpowiedz 00

  Nie ma nic o podatku osób które nabyły mieszkanie w 2007 czy w 2009 będą rozliczane na zasadach oboowiązujacych w 2007 i 8?

 • Wladek(2008-07-08 11:45) Odpowiedz 00

  Ludzie !!! sprzedawac wszystko co macie .. i spier... z tego kraju !!! :)
  bo tu nic sie nie zmieni !!! Jak sie bylo okradanym .. tak dalej sie badzie .. i to wszystko w swietle "prawa" :/ ech.. brak slow na to zlodziejstwo i bandytyzm w tym kraju panujacy.

 • szklanka99(2008-07-08 17:12) Odpowiedz 00

  a co jezeli ktos nabyl nieruchomość w 2006, zameldowala sie w 2007, a sprzedal nieruchomosc w 2008 i nie skorzystal z ulgi meldunkowej, bo byl zmuszony sprzedac nieruchomosc przed uplywem 12 miesiecy, ale pieniadze ze sprzedazy nieruchomosci przeznaczyl na zakup drugiej nieruchomosci? bedzie musial zaplacic 19proc podatek, bo mial pecha i nie trafil w ustalenia MF. co za złodziejski kraj !!!

 • ubu król(2008-07-14 10:30) Odpowiedz 00

  NIE KRADNIJ! PAŃSTWO NIE LUBI KONKURRENCJI! Co za DNO!
  Barry Kent, 5 lat to było w starej ustawie, gdzie tu widzisz 5 lat?
  nawet jak całła kasę przeznaczysz na zakup nowego m po 2 , 5 czy 10 latach to US już taki wzór znajdzie abyś zabulił podatek.
  proponuje jeszcze zakaz bezpłatnego opuszczacznia miejscowości zameldowania bez wew. paszportu i zgłoszenia na posterunku :/

 • Barry Kent(2008-07-17 12:06) Odpowiedz 00

  Te "5 lat" jest w ustawie cały czas. Art. 10 ust. 1 pkt 8 - sprzedaż nieruchomości po 5 latach nie jest już źródłem przychodu

  Po co takie bzdury pisać? Przeznaczasz całość przychodu na nowe mieszkanie - nie ma podatku. Przeznaczasz 2/3 na nowe mieszkanie - płacisz 19% podatku od pozostałej 1/3. Zasady są jasne, to ulga meldunkowa była wstawiona "od czapy"

 • orzech(2008-08-17 20:36) Odpowiedz 00

  Moja praca wiąże się z koniecznością częstej zmiany miejsca zamieszkania a co za tym idzie sprzedażą i nabywaniem nieruchomości (domu). Tak mnie w związku ztym fiskus łupi, że taniej będzie mi mieszkać w hotelach a z rodziną nie mieszkać najlepiej oddać komuś innemu. Nie jestem handlarzem aleczęśto muszę kupić i sprzedać czy tzn. że trzeba mnie złupić??!!

 • Barbara(2008-08-29 13:44) Odpowiedz 00

  zy my musimy być niewolnikami, a nie ludźmi wolnymi? A tak nas niedawno przekonywano- nie przywiązuj się do jednego miezkania, domu na całe życie. Młodzi małzonkowie chcący brać udział w zyciu kulturalnym [ wystawy, kina, wypady do lokali, dokształcanie się ] powinni mieszka wmiastach i to dużych, prężnych. Po urodzeniu się im dziecka, powinni si przenieść gdzieś na prowincję, czy domku pod laskiem, spokojnego, celem podchowania dzecka. Dziecko w wieku przedszkolnym, powrót do miasta, aby dziecko miało komunikacje z rwnieśnikami, przedszkolami, potem szkołami.Po odchowaniu dzieci , rodzice powinni zmienić mieszkanie na mniejsze, w pobliżu, ale nie razem z najbliższymi. W trakcie życia powinny być uwzględniane zmiany dot. zmianę pracy, zdrowotne Ponieważ dla naszych rządzących jesteśmy szarą masą , zniewalają nas dodatkowo wyłudzaniem naszych ciężko zarobionych pieniędzy .Najchętniej wydarliby nam wszystko, tak jak starym emeryturę. Nakażdy nasz pieniądz zaoszczędzony znajdą przepis.

 • matka(2008-09-10 12:06) Odpowiedz 00

  Wrzos,
  Rowniez jestem zbulwersowana. Dwoje sie i troje by zapewnic dzieciom skromny dach nad glowa i przekonac je do powrotu do Polski. Ale jesli ciazko zarobione pieniadze/po spadkach waluty maja z marszu przeznaczyc na podatki dla nienasyconego fiskusa, to zrobie wszystko by nie wracaly do tego dziwnego kraju, gdzie tylko MAFIA ma sie dobrze i ci przy zlobie.

 • Julia(2008-09-19 15:06) Odpowiedz 00

  Już się pogubiłam! Odebrałam mieszkanie od developera, oczekuję na wezwanie do podpisania aktu.Nie chciałabym zmieniać meldunku i ponosić dodatkowe koszty wymiany dokumentów. Mam naciskać by to się stało w 2008 roku czy zwlekać i doczekać do 2009 r. ???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama