statystyki

Czy sprzedając z zyskiem euro płaci się podatek

autor: Bogdan Świąder28.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 17.04.2009, 09:12

Osoby, które zarobiły na kursie walut muszą podzielić się zyskiem z fiskusem. Ministerstwo finansów uważa, że stanowi to przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć i odprowadzić należny podatek.

Reklama


Reklama


Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych pogrążyły wielu wytrawnych inwestorów. To co wydawało się niemożliwe zmaterializowało się w tempie umiarkowanym, acz techniką równi pochyłej. Na początku polegli inwestorzy giełdowi, zaraz za nimi grający na opcjach. Jedynie na rynku walut kursy szybowały do niespotykanych granic. Dały szansę na duży zarobek w ciągu krótkiego czasu. 

Wszyscy płacą równo

Jak się okazuje, wygrani szczęśliwcy w oczach fiskusa są postrzegani przede wszystkim jako podatnicy. I to niezależnie czy są przedsiębiorcami czy osobami prywatnymi. Dochód z różnic kursowych podlega opodatkowaniu u przedsiębiorców, co jest wyraźnie w ustawie o PIT uregulowane. W art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT określono, że przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe. Szczegółowy sposób rozliczenia różnic kursowych przez przedsiębiorców wskazano w art. 24c ustawy o PIT.

W sytuacji osób prywatnych, które sprzedały z zyskiem waluty obce np. euro ścisłych regulacji i zasad opodatkowania nie ma. W tym przypadku ustawodawca nie wymienia wprost w ustawie o PIT przychodów z tytułu różnic kursowych. I tu sprawa się komplikuje, gdy zarobek z wymiany walut uzyskają podatnicy, którzy działalności gospodarczej nie prowadzą. Ustawa o PIT nie wymienia takiej konkretnej kategorii przychodu, ani nie wskazuje, że należy je zaliczyć do któregoś z istniejących źródeł (np. kapitałów pieniężnych). Faktycznie nie można przychodu z tytułu różnic kursowych zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, gdyż w art. 17 ustawy o PIT, który wyszczególnia kapitały pieniężne, przychodów z handlu walutami nie wskazano.

Niektórzy eksperci i doradcy podatkowi wyciągają z tego faktu wniosek następujący: skoro nie ma określonego w ustawie źródła przychodu, to trudno mówić o dochodzie i jego opodatkowaniu.

Nie jest to do końca oczywiste. Urzędy skarbowe w niektórych interpretacjach podatkowych wskazywały, że w takim przypadku zysk ze sprzedaży walut również trzeba opodatkować PIT. Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów, choć nie w ramach tzw. interpretacji ogólnej, która ma walor obowiązującego prawa. Minister finansów dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne).

Stanowisko resortu

W odpowiedzi dla Gazety Prawnej resort finansów wyjaśnił, że stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wśród zwolnień określonych w ustawie o PIT niewymienione są dochody (przychody) uzyskane ze sprzedaży walut. Resort finansów przyznał, że pojęcie różnic kursowych nie występuje w odniesieniu do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednak nie potwierdził, że oznacza to brak obowiązku zapłaty podatku od takiego dochodu.

Stwierdził, że gdy przychodów z różnic kursowych nie można zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, to przychody uzyskane ze sprzedaży walut należy zaliczyć do tzw. przychodów z innych źródeł określonych w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Oznacza to, że osoba prywatna, która zarobiła na osłabieniu złotego, najpierw kupując waluty w kantorze, a następnie odsprzedając je po wyższym kursie, musi od takiego dochodu zapłacić podatek. 

Dochody z innych źródeł opodatkowane są według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc. Rozliczenia takich dochodów dokonuje się dopiero z chwilą składania zeznania rocznego PIT. W konsekwencji inwestorzy walutowi, którzy w tym roku sprzedali wcześniej zakupione waluty obce i uzyskali z tego tytułu zysk rozliczą podatek w zeznaniu składanych za 2009 rok, do końca kwietnia 2010 roku. Oczywiście pod warunkiem, że do tego czasu Ministerstwo Finansów nie zmieni swojego stanowiska, albo wyroki sądów administracyjnych korzystne dla podatników (czytaj uznające brak obowiązku podatkowego) nie wymuszą na nim zmiany decyzji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • ed(2009-03-01 10:55) Odpowiedz 00

  cha cha szczególnie w kantorze wymiany walut nie rozśmieszajcie ludzi

 • K.K.(2009-03-02 09:04) Odpowiedz 00

  Do 8.

  Nie ma lekko. Jak się przyznasz, do zarobku na wymianie walut, to jeszcze każą Ci to udowodnić przez okazanie dowodów zakupu i sprzedaży walut.

 • gość(2009-03-01 19:19) Odpowiedz 00

  A z innej strony. Zarobiłem na lewym interesie, a zgłaszam że na walutach.
  No i mam legalne pieniążki. PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY na życzenie pazernego fiskusa.

 • m(2009-03-01 12:40) Odpowiedz 00

  SMIECH NA SALI... Juz sie boje.. juz licze ile musze oddac... A czy Donald odda roznice in minus wszystkim frajerom ktorzy trzymali kase w ZŁ?

 • S-w(2009-02-28 20:03) Odpowiedz 00

  Panowie z MF zwróćcie się do tego słynnego banku: Gold..., no Gol...
  To oni zarobili.
  A mnie oddajcie różnicę ze sprzedaży zaskórniaków w dolarach, które musiałem sprzedać bankowi w grudniu.
  Prosta sprawa - płacą kantory. I tacy "eksperci" mają nas wyprowadzić z kryzysu? Może się mylę.

 • 1882(2009-02-28 11:18) Odpowiedz 00

  Łysy debil z MF "myśli" i wymyśla!

 • tik(2009-02-28 07:17) Odpowiedz 00

  Przeraźliwe kombinacje. A kiedy ten zysk ze sprzedaży ma się liczyć? A jeżeli przy kupnie waluty obcej poniosło się stratę, to nie należało by jej czasem uwzględnić w ogólnym rozrachunku? To znaczy, że ja w PIT mogę wykazać sobie stratę, bo moje złotówki trzymane bezmyślnie na koncie są dużo mniej warte? A jeżeli trzymałem dolary od czasu PEWEX, a wtedy za pół dolara mogłem kupić flaszkę wódki, to ten dolar teraz powinien być wart około 40zł, to jak miałem takich dolarów 1000, to teraz mogę wyliczyć w PIT ponad 36tys zł straty? Ludzie opamiętania! Kantory są od płacenia podatków.

 • Ark(2009-02-28 08:50) Odpowiedz 00

  Czy jeżeli mam 1000 zł i trzymam na koncie, a kurs euro spadł w tym czasie, to zarobiłem i mam zapłacić podatek? Chyba każdy powie, że to nie rozsądne? Tak samo nie rozsądne jest oczekiwanie, żeby płacić podatki na wymianie waluty. Bo wymieniając 1 zł na 1 euro i po roku zamieniając 1 euro na 2 zł cały czas mam pieniądze o wartości 1 euro, prawda?

 • xxx(2009-02-28 15:03) Odpowiedz 00

  a skąd będzie wiadomo ile ja zarobiłem?

 • Z.Z.(2009-03-06 18:53) Odpowiedz 00

  kupuję za 2 tys auto, własnym sumptem go remontuję, sprzedaję za 5,5 tys, moja robocizna jest dla US nic nie warta i powinienem zapłacić podatek od zysku ze sprzedaży... a jeszcze mogą mnie ukarać za nielegalną działalność gospodarczą. To samo z mieszkaniem...

 • ktosiowaty(2012-06-07 16:56) Odpowiedz 00

  A jak zaciągnąłem kredyt hipoteczny po 4.62E a teraz stoi 3.82 to tez musze podatek zapłacic? Przecież jest to teoretycznie moj zysk. A licząc wszystko, przez 15 lat - przy obecnym kursie stopach i marzy banku, oddam dla banku mniej złotówek niż on mi wypłacił... Czyli czysto teoretycznie jest to mój zysk...

  To samo w drugą stronę, mogę do PIT wliczyć stratę?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama