statystyki

Fiskus nie zarobi na opiekunkach pracujących w Niemczech

autor: Patrycja Dudek05.06.2018, 09:01; Aktualizacja: 05.06.2018, 10:18
opiekun, opeika, emeryt

Opiekunki pracujące w Niemczech nie będą musiały zapłacić podatku za przejazdyźródło: ShutterStock

Firma, która zleca Polkom opiekę nad niemieckimi seniorami, nie musi pobierać zaliczek na PIT od diet i zwrotu kosztów przejazdów – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma ze Śląska. We wniosku o interpretację podała, że świadczy usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi oraz w podeszłym wieku. W tym celu wysyłała do Niemiec polskie opiekunki na okres od 4 tygodni do 4 miesięcy. Współpracowała z nimi na podstawie umowy-zlecenia. Prócz wynagrodzenia kobiety otrzymywały diety i zwrot kosztów dojazdu do Niemiec i powrotu do Polski.

Spór toczył się o PIT. Firma uważała, że nie musi pobierać zaliczki na podatek od diet i zwracanych kosztów dojazdu. Jej zdaniem należności te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 b ustawy o PIT jako należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem. Zwolnienie limitowane jest do kwoty wskazanej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167). Firma podkreślała, że podróż odbywa się w celu wykonania pracy i osiągnięcia przychodu.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane