Danina solidarnościowa: 25 tysięcy milionerów podzieli się nadwyżką z potrzebującymi

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki16.05.2018, 07:42; Aktualizacja: 16.05.2018, 08:27
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Nowa opłata ma być głównym źródłem zasilającym specjalny Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

Wszyscy, którzy rozliczają PIT i mają roczne dochody powyżej miliona złotych w 2020 r., zostaną zobowiązani do zapłaty podatku solidarnościowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • prawnik(2018-05-16 09:19) Zgłoś naruszenie 262

    Jest to podatek (w zasadzie bardziej trybut, konfiskata), w wysokości 4% od kwot dochodów przekraczających 83tys. zł/mc. Całkiem sporo - mówiono o 2,5%. Przewiduję niską skuteczność podatku. Osoby o wysokich dochodach mogą łatwo i w dozwolony sposób obniżać poziom opodatkowania (legalna optymalizacja). Mogą też zrezygnować z polskiej rezydencji podatkowej, a nawet polskiego obywatelstwa (casus: Gerard Depardieu widowiskowo stał się Rosjaninem, gdy zagroził mu podatek, który uznał za kradzież nadmierną). Nasz rząd skutecznie walczy o to, by nasi milionerzy (ubodzy na tle europejskich) stali się obywatelami innych państw.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2018-05-16 11:48) Zgłoś naruszenie 192

    "Każda osoba fizyczna rozliczająca PIT, której roczny dochód przekracza milion złotych. Podatek ma wynosić 4 proc. i będzie płacony od nadwyżki powyżej miliona dochodów." Dzisiaj milion, jutro bedzie pulap 100 tys zł. Za chwile rzad wprowadzi podatek katastralny, bo musi ktos sfinansowac Mieszkanie+. I tak barki utrzymywania panstwa i jego socjalnego ego spadna na ubozejaca klase srednia.

    Odpowiedz
  • zxc(2018-05-16 12:31) Zgłoś naruszenie 182

    I nowy podateczek! Cyk! Morawiecki już rozwiązał problem :) Geniusz!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Seba(2018-05-16 12:54) Zgłoś naruszenie 172

    Jak to "ładnie brzmi": nadwyżki!!!!Czyjaś harówka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Realista(2018-05-16 12:12) Zgłoś naruszenie 102

    dziadowski pisi PRL-bis. Nie uchroni to jednak żadnej łajzy od więzienia za łamanie prawa, oj nie:-) Na wybory pójdzie cała Polska

    Odpowiedz
  • cd(2018-05-16 12:55) Zgłoś naruszenie 915

    Jeden z nielicznych krajów, (nie licząc innych krajów postkomuny), gdzie obowiązuje podatek liniowy a nie progresywny, jak w innych cywilizowanych krajach Europy. Zapłacenie drobnego podatku od nadwyżki ponad miliona chyba nie będzie zbyt wielkim wyzwaniem...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dosyc, nie dajmy sie(2018-05-16 17:16) Zgłoś naruszenie 94

    500+ przeznaczyć na pomoc niepełnosprawnym i starym mającym ok. 35 lat pracy, a młodych zdrowych jak byk rodziców pały i do pracy jak sob ie naklepali bachorów

    Odpowiedz
  • Grześ(2018-05-16 22:36) Zgłoś naruszenie 71

    SOLIDARNIE - to znaczy WSZYSCY . To podatek od najbogatszych a nie solidarnościowy !!! Solidarnie to znaczy KAŻDY OBYWATEL np. 10 zł miesięcznie . I tyle w temacie . Ludzie bogaci też mają chore dzieci i chorych bliskich . Może posłowie zagłosują za zrównaniem KWOTY WOLNEJ OD PODATKU Z KWOTĄ WOLNĄ OD PODATKU ZWYKŁYCH OBYWATELI . Zwykły obywatel ma niewiele ponad 3 tys zł kwoty wolnej od podatku a poseł 30 tys. Zł kwoty wolnej od podatku . Brawo PiS .

    Odpowiedz
  • A kiedy zapłacą Globalne Koncerny(2018-05-16 10:11) Zgłoś naruszenie 62

    Bo już od 30 lat płacą ZERO podatku

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Mateusz(2018-05-16 16:41) Zgłoś naruszenie 61

    Ja juz mam 3 pomysły jak to omijać 🙂

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ghhg(2018-05-16 09:29) Zgłoś naruszenie 51

    Nie 4% od miliona, jak w śródtytule, tylko 4% OD NADWYŻKI PONAD 1 MLN.

    Odpowiedz
  • Rk(2018-05-16 13:52) Zgłoś naruszenie 11

    Coscie nam uczynili, niby opiekują się niepełnosprawnymi a jednak serca nie mają.

    Odpowiedz
  • a kuku(2018-05-18 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Grześ nie doczytał. ,,Drugim źródłem zasilającym fundusz solidarnościowy mają być pieniądze, które dziś trafiają do Funduszu Pracy ze składek pracodawców odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników. Zgodnie z przedstawioną propozycją składka zostałaby podzielona na dwie części: 2,3 proc. jej podstawy nadal trafiałoby do FP na walkę z bezrobociem, 0,15 proc. szłoby do nowego funduszu dla niepełnosprawnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ocenia, że uzyska w ten sposób ok. 650 mln zł. Pierwsze składki trafiłyby do funduszu solidarnościowego już w styczniu 2019 r." bogatym wiele nie ubędzie, znowu korytnicy będą marnować pieniądze z F-szu Pracy. Tak jak zmarnowali z ZUS-u, OFE. Za to zawsze dadzą nierobiszom z czarnej mafii - dla nich pieniądze z budżetu zawsze są.

    Odpowiedz