statystyki

Jak wypełnić informacje PIT-11 i PIT-8C

09.02.2009, 03:00

Najpóźniej 2 marca 2009 r. płatnicy muszą sporządzić i przesłać informację PIT-11. Ten sam obowiązek i termin obowiązuje osoby upoważnione do wystawiania PIT-8C za 2008 rok. Pierwszy formularz to informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Drugi to informacja o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Mimo że normalnie termin na wystawienie obu informacji upływa z końcem lutego, w tym roku został on przedłużony do 2 marca, bo 28 lutego wypada w sobotę.

Reklama


Reklama


Szybkość wypełnienia i złożenia zeznania rocznego nie jest zależna tylko od woli podatnika. W dopełnieniu obowiązków rozliczeniowych podatnikowi pomogą informacje o uzyskanych dochodach w danym roku, które otrzyma od płatnika. Jednak tu od razu trzeba zastrzec, że obowiązek rocznego rozliczenia podatkowego spoczywa na podatniku nawet wtedy, gdy informacji o dochodach (przychodach) i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od płatnika nie otrzyma. My dziś omówimy zasady wypełniania i przekazywania dwóch informacji: PIT-11 i PIT-8C.

Dochody i zaliczki

Informacja PIT-11 zawiera informacje o wysokości uzyskanych przychodów, pobranych zaliczkach na podatek, składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w danym roku podatkowym. Obowiązek wystawienia tego formularza spoczywa na płatnikach PIT. Terminem, do którego płatnik powinien wystawić oraz przekazać PIT-11 podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu, jest koniec lutego roku następującego po roku podatkowym, którego rozliczenie dotyczy.

Zobacz pełną treść artykułu - Tygodnik Podatkowy w eGP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • stenku(2012-04-24 18:09) Odpowiedz 00

    Gdzie jest odpowiedź na pytanie...Debile...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama