statystyki

Firmowa pożyczka nie zawsze z VAT. Kiedy 2 proc. stawka PCC?

autor: Patrycja Dudek08.05.2018, 07:57; Aktualizacja: 08.05.2018, 08:02
Prezes musi zapłacić zaległy PCC, z tym że tylko według 2 proc. stawki.

Prezes musi zapłacić zaległy PCC, z tym że tylko według 2 proc. stawki.źródło: ShutterStock

Jeżeli na pożyczkę udzieloną prezesowi powoła się spółka, a nie on sam, to zaległy PCC będzie według stawki 2 proc., a nie 20 proc. Nie będzie za to podatku od towarów i usług – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o pożyczkę w kwocie 2 mln 750 tys. zł, której spółka z o.o. udzieliła swojemu prezesowi. Mężczyzna nie uregulował od niej podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zasadniczo jest na to 14 dni, a podatek wynosi 2 proc. pożyczonej kwoty.

Sprawa wyszła na jaw w trakcie kontroli, którą fiskus przeprowadził w spółce w zakresie rozliczeń VAT. Uznał, że pożyczka nie była objęta VAT, tylko PCC. Naczelnik urzędu skarbowego wszczął więc postępowanie wobec prezesa i zażądał podatku, z tym że już według sanacyjnej stawki 20 proc. Było to więc już 550 tys. zł podatku. Naczelnik uznał, że skoro podatnik powołał się na pożyczkę, od której nie zapłacił wcześniej należnego podatku, to ma zastosowanie przepis o sanacyjnej stawce (art. 7 ust. 5 pkt 1 ustawy o PCC).

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach. Stwierdził, że stawka 20 proc. jest wtedy, gdy na pożyczkę powoła się podatnik, a w tej sprawie powołała się na nią spółka. Podatek jest więc owszem – należny, ale według stawki 2 proc. Dyrektor izby zastosował również zwolnienie dla kwoty 5 tys. zł pożyczki, wynikające z art. 9 pkt 10 lit. d ustawy o PCC. Tym samym wyliczył, że do urzędu skarbowego powinno trafić 54 tys. 900 zł podatku.

Mimo tego prezes nadal uważał, że fiskus się myli. Powoływał się na art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Przepis ten wyłącza opodatkowanie PCC w sytuacji, gdy czynność jest objęta VAT (opodatkowana lub zwolniona).


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane