Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia, który określa szczegółowe zasady stosowania zwolnień od akcyzy. Dotyczą one zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało 33 projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy o podatku akcyzowym, która wejdzie w życie 1 marca 2009 r. Jeden z tych projektów określa zasady stosowania zwolnień od akcyzy.
Projekt ten określa fakultatywne przypadki zwolnień, w tym zwolnienie od akcyzy piwa, wina i napojów fermentowanych wytwarzanych przez osoby fizyczne domowym sposobem na ich użytek. W projekcie tym określono też szczegółowy zakres zwolnień od akcyzy oraz warunki i tryb ich stosowania m.in. dla instytucji Wspólnot Europejskich i sił zbrojnych.
W par. 3 projektu rozporządzenia określone zostały warunki dla zwolnienia od akcyzy zużycia energii elektrycznej w procesie produkcji energii oraz zużycie tej energii w celu podtrzymania tych procesów produkcyjnych. Przedmiotowe zwolnienie będzie miało zastosowanie pod warunkiem, że podmiot zużywający zwolnioną energię elektryczną będzie prowadził ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania tej energii oraz będzie przekazywał do właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie zwolnionej energii, oświadczenie o ilościach i sposobie wykorzystania zwolnionej energii elektrycznej.
Przepisy nowej ustawy akcyzowej zwalniają z akcyzy alkohol etylowy zawarty w nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej pochodzenia wyrobu.
Projekt omawianego rozporządzenia doprecyzowuje to zwolnienie i określa, że potwierdzeniem, że alkohol etylowy zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi nabywanych wewnątrzwspólnotowo został skażony środkami dopuszczonymi przez państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej jego pochodzenia są w szczególności faktury i dokumenty przewozowe stosowane w transakcjach pomiędzy podmiotami dokonującymi obrotu tymi wyrobami.
Zasady stosowania zwolnienia dla olejów napędowych objętych kodami CN 2710 19 41, 2710 19 45 lub 2710 19 49 i olejów opałowych, z których 30 proc. lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C oraz których gęstość w temperaturze 15°C jest niższa od 890 kg/m3, sklasyfikowanych w pozycji CN 2710 określa par. 5 projektu rozporządzenia. Pozostawiono nadal obowiązek jednoczesnego spełnienia wymogu procentowego destylacji przy 350°C łącznie z wymogiem odpowiedniej gęstości wyrobu w temperaturze 15°C. Dla uzyskania zwolnienia konieczne jest zarówno wystąpienie wskazanych warunków dotyczących destylacji i gęstości wyrobów, jak i ich oznaczenie i zabarwienie.
W par. 5 ust. 2 projektu rozporządzenia określone zostały też warunki zwolnienia w przypadku wyprowadzenia przedmiotowych wyrobów ze składu podatkowego na terytorium kraju lub sprzedaży przez podmiot pośredniczący, do zbiorników innych niż na stałe zamocowane w jednostce pływającej.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca 2009 r.
Ważne!
Wejście w życie rozporządzenia nie będzie miało wpływu na dochody i wydatki budżetu państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego z tytułu akcyzy, gdyż stanowi kontynuację obowiązujących zwolnień