Rząd chce ściągnąć PIT od Polaków pracujących za granicą

autor: Łukasz Zalewski11.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 11.09.2017, 08:24
ksperci nie mają wątpliwości co do tego, która metoda unikania podwójnego opodatkowania jest korzystniejsza z punktu widzenia podatników.

ksperci nie mają wątpliwości co do tego, która metoda unikania podwójnego opodatkowania jest korzystniejsza z punktu widzenia podatników.źródło: ShutterStock

W umowach dotyczących unikania podwójnego opodatkowania ma obowiązywać metoda zaliczenia proporcjonalnego. Zatrudnieni w innym kraju będą musieli ujawnić swoje dochody. Niektórzy zapłacą wyższą daninę.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (189)

  • Mirek GB(2017-12-30 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli tak będzie zrzeknę sie obywatelstwa Polskiego.

    Odpowiedz
  • zniesmaczona(2017-12-17 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. Posiedzenia komisji i podkomisj 18 lipca 2017 Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 1776 24 lipca 2017 Skierowano do I czytania w komisjach do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych 13 września 2017 I czytanie w komisjach Praca w komisjach po I czytaniu 13 września 2017 Sprawozdanie komisji druk nr 1806 Sprawozdawca: Artur Soboń Wniosek komisji: uchwalić projekt ustawy bez poprawek 27 września 2017 II czytanie na posiedzeniu Sejmu Nr posiedzenia: 48 Decyzja: niezwłocznie przystąpiono do III czytania 29 września 2017 III czytanie na posiedzeniu Sejmu Nr posiedzenia: 48 Głosowanie: całość projektu ustawy Wynik: 402 za, 36 przeciw, 0 wstrzymało się (głos. nr 10) Decyzja: uchwalono 2 października 2017Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu 19 października 2017Stanowisko Senatu Nie wniósł poprawek 20 października 2017 Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu 8 listopada 2017 Prezydent podpisał ustawę Ustawa o ratyfikacji Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. Tekst ustawy w formacie htmlTekst ustawy w formacie pdf Uchwalono na pos. nr 48 dnia 29-09-2017 Dz.U. poz. 2104 --------------------------------------------------------------- Już po sprawie. Trrzymając sie literalnie zapisów nowej ustawy i zmieniająć pod nią krajową ustawę podatkową otrzymamy pasztet, ktory zobowiązuje kazdego pracujacego poza granicami Polski do składania samodzielnie comiesięcznego Pit-u i odprowadzenia co miesiąc należnych zaliczek. Potem będą oczywiście zwroty. Lub złożenie Pit-u jednorazowego po powrocie, proszę sobie wyobrazić kwotę zaliczki jaką będziecie musieli wpłacić po np, 10 latach. I po jakimś czasie będą zwroty. Składnie obowiązkowe Pit-u do 20 kazdego miesiąca + przelew z zaliczką. Lub raz po powrocie - 20 następnego miesiąca po powrocie. I spróbujcie nie dotrzymać terminu. Kto głosowal za? PO (136) GŁOSOWAŁO - 130 ZA - 130 PRZECIW - 0 WSTRZYM. - 0 NIE GŁOS. - 6 PiS (236) GŁOSOWAŁO - 224 ZA - 224 PRZECIW - 0 WSTRZYM. - 0 NIE GŁOS. - 12 Nowoczesna (27) GŁOSOWAŁO - 27 ZA - 26 PRZECIW - 1 WSTRZYM. - 0 NIE GŁOS. - 0 PSL (15) GŁOSOWAŁO - 14 ZA - 13 PRZECIW - 1 WSTRZYM. - 0 NIE GŁOS. - 1 WiS (3) GŁOSOWAŁO - 3 ZA - 3 PRZECIW - 0 WSTRZYM. - 0 NIE GŁOS. - 0 niez. (7) GŁOSOWAŁO - 7 ZA - 5 PRZECIW - 2 WSTRZYM. - 0 NIE GŁOS. - 0 Kukiz15 (32) GŁOSOWAŁO - 30 ZA - 1 PRZECIW - 29 WSTRZYM. - 0 NIE GŁOS. - 2 Oto lista pzyzwoitych posłów,głosowali przeciw : KUKIZ GRABOWSKI PAWEŁ, KULESZA JAKUB, SACHAJKO JAROSŁAW, ANDRUSZKIEWICZ ADAM, JACHNIK JERZY, MACIEJEWSKI ANDRZEJ, SKUTECKI PAWEŁ, APEL PIOTR, JAKUBIAK MAREK, MASŁOWSKI MACIEJ, SZRAMKA PAWEŁ, BAKUN WOJCIECH, JASKÓŁA TOMASZ, MORDAK ROBERT, TYSZKA STANISŁAW, BRYNKUS JÓZEF, JÓZWIAK BARTOSZ, PARDA BŁAŻEJ, WILK JACEK, CHROBAK BARBARA, KACZMARCZYK NORBERT, PORWICH JAROSŁAW, ZIELIŃSKA ELŻBIETA , CHRUSZCZ SYLWESTER, KOBYLARZ ANDRZEJ , ROMECKI STEFAN, DŁUGI GRZEGORZ, KOZŁOWSKI JERZY, RZYMKOWSKI TOMASZ, Dwie osoby postarały się nie głosować, w tym oczywiście Paweł Kukiz. A SITARSKI KRZYSZTOF był za!!!! UED - przeciw HUSKOWSKI STANISŁAW, NIESIOŁOWSKI STEFAN, PROTASIEWICZ JACEK - ci cbyba tylko dlatego, że dla zasady NIE BO NIE, NIEZRZESZENI - BŁEŃSKA MAGDALENA, LIROY-MARZEC PIOTR PSL - ZGORZELSKI PIOTR NOWOCZESNA - MIESZKOWSKI KRZYSZTOF

    Odpowiedz
  • Steven(2017-12-13 19:13) Zgłoś naruszenie 10

    Nic dziwnego, polska to ***** kraj, i ****** obyczaje reprezentuje. Nieszczesny ***** kraj, co zabija wlasny narod, nic mu nie gwarantujac. Po co w ogole jechac do szamba polska.? Zeby cie okradli, i to legalnie po polsku.

    Odpowiedz
  • Łysy(2017-11-11 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jak placicie wiecej niz 18% do kwoty 85000 zl.to mozna starac sie o zwrot i tak samo powyzej 85000 zl. Jest 32% placisz wiecej masz zwrot tak slyszalem od ksiegowego

    Odpowiedz
  • nukethemall(2017-10-12 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    ciekaw jestem czy ciemny lud dalej wierzy w dobra zmiane. ja wniosek juz wypelnilem o irlandzkie obywatelstwo, troszeczke zwlekalem bo 1500€ oplata skarbowa. teraz nepweno sie nie bede szczypal i zaczynam pisac list do marionetki o zrzekniecie sie obywatelstwa zegnaj polsko juz na dobre

    Odpowiedz
  • T(2017-10-11 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tez płace 35 %, ale uważam, w przyszłym roku wprowadza wyższe stawki podatkowe dla lepiej zarabiających.Dojna zmiana kosztuje!Juz mnie w grudniu zeszłego roku wezwali do rozliczenia z NL za rok2013.Na razie oglądają,szacują i za rok wyskoczą z nowymi stawkami.Wg PIS tzw,,Sprawiedliwe Państwo,, to ja,pracujący po 14 h i płacący podatki na nierobów z 500 plus lub szaleństwa w stylu; wojska cybernetyczne!

    Odpowiedz
  • Leon(2017-10-10 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Zmieniam obywatelstwo wyrejestruje samochód z Polski,kolory nie będę utrzymywal

    Odpowiedz
  • martino2008(2017-10-03 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dla-mediow/informacje-prasowe/-/asset_publisher/6PxF/content/id/6118000

    Odpowiedz
  • Stas(2017-09-29 18:55) Zgłoś naruszenie 10

    Nie za bardzo rozumiem nadinterpretacje GP.... Jezeli nie osiagasz dochodow w Polsce , nie zaplacisz w Polsce podatku ! A kontakty z Rodzina , wspomaganie Rodziny to zupelnie inna kwestia ! I nie zadnego zwiazku z opodatkowanie dochodow z pracy najemnej za granica ... Polecam lekture nie na jakichs portalach antyrzadowych , a zajrzec wprost na strone Ministerstwa Finansow !

    Odpowiedz
  • xxx(2017-09-26 23:35) Zgłoś naruszenie 11

    Oddam Polski Paszport i mnie moga cmokac

    Odpowiedz
  • rychu(2017-09-21 18:11) Zgłoś naruszenie 11

    efekt 500+

    Odpowiedz
  • piotrek bishops stortford(2017-09-21 10:58) Zgłoś naruszenie 10

    ok to mam takie pytanie .... czy w takiej sytuacji bede mial rowniez prawo do swiadczen socialnych w kraju oraz prawa kredytowe do kredytu w zlotowkach bo skoro bede wykazywal zarobki to chyba mam do tego rowniez prawo ...

    Odpowiedz
  • Chris(2017-09-21 00:11) Zgłoś naruszenie 10

    10 lat mieszkam w uk i powiem szczerze ze ostatnimi czasy myslalem nawet ze Polska zmienia sie na lepsze dzieki PIS. Zaczolem nawet inwestowac tam w nieruchomosci z mysla powrotu do ojczyzny za kilka lat. Jednak po tym co czytam jestem tak wsciekly ze ONBIECUJE WAM ZE NIE DOSTANIECIE ODE MNIE ANI ZLAMANEGO GROSZA PODATKU !!! Sprzedam wszystkie nieruchomosci w Polsce i zrobie wszystko zeby mnie juz nic z tym durnym komunistycznym krajem nie laczylo !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • **************(2017-09-20 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    **********************

    Odpowiedz
  • Partia Wolność !(2017-09-18 09:02) Zgłoś naruszenie 20

    Z chęcią będę dopłacać 5% podatek w zamian za 500+ tylko proszę uwzględnić że jestem w UK, tam inna waluta, czyli funt. Dziękuję dobranoc

    Odpowiedz
  • BrawoPIS(2017-09-17 19:37) Zgłoś naruszenie 20

    Super! Ja płace 41% za granica więc Morawiecki będzie mi zwrot płacił! Poproszę zwrot w Euro

    Odpowiedz
  • Europejczyk(2017-09-17 19:33) Zgłoś naruszenie 21

    PIS nie ma kasy po wypłatach 500+ dla nieudaczników którzy narobili dzieciakow, a przedsiębiorczy ludzie którzy uciekli z tego syfu maja na tych nieudaczników płacić? Nie ma takiej opcji.

    Odpowiedz
  • czech(2017-09-17 13:05) Zgłoś naruszenie 11

    A co w takim razie z ambasadorami,dziennikarzami itd.naprawdę polska będzie wyspą głupców....

    Odpowiedz
  • czesmur(2017-09-17 10:14) Zgłoś naruszenie 21

    dlaczego wyjechali z kraju nie ma mieszkan zostali oszukani za co kupia tu mieszkanie to bylo jedyne wyjscie wyjechac za komuny budowane byly mieszkania bo sam tez budowalem ale jak zaczal walesa z solidarnoscia skonczylol sie wszystko posprzedawali zaklady kazdy myslal ze cos z tego dostanie ale zostal wyrolowany i mlodzi musza wyjezdzac a teraz jeszcze zadac od nich podatkow za co

    Odpowiedz
  • Vincent(2017-09-16 13:25) Zgłoś naruszenie 21

    To ja to puerdole. Wylogowuje sie z planszy o pieknej nazwie Polska. Mialem nie robic brytyjskiego paszportu bo mam dom w anglii i dwie corki z obywatelstwem brytyjskim. Ale jesli to faktycznie ma wejsc w zycie to nie bede tego odwlekal. Brawo PiS! Za pare lat Polska bedzie liczyla mniej niz 30 mln ludzi jak tak dalej pojdzie Zlodzieje!

    Odpowiedz