statystyki

MF ostrzega przed podatkowymi: Kary za nielegalną wymianę paragonów za paliwo na faktury VAT

autor: Mariusz Szulc18.05.2017, 07:08

ROZLICZENIA

Wiemy o nielegalnej wymianie paragonów za paliwo na faktury VAT. Każdy podatnik, który uczestniczy w tym procederze, musi liczyć się z karami – oświadczyło Ministerstwo Finansów we wczorajszym komunikacie.

Nawiązało w ten sposób do sprawy, którą opisywaliśmy szeroko w DGP 52/2017 w materiale pt. „Fakturowe oszustwa nie tylko w międzynarodowym wymiarze”. Mechanizm jest dość prosty: wszystko rozpoczyna się od paragonu, który wielu kierowców pozostawia na stacji po zatankowaniu paliwa. Takie dokumenty gromadzą niektórzy pracownicy stacji, a następnie wymieniają je na faktury dla zaprzyjaźnionych firm, które w rzeczywistości paliwa nie kupiły. Kasjerzy za przysługę biorą najczęściej kilka procent wartości faktury, a nabywcy dokumentów powiększają w ten sposób swoje podatkowe koszty oraz odliczają połowę VAT za paliwo, nawet pomimo tego, że nigdy go nie kupili.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane