statystyki

Za 2008 rok można rozliczyć się elektronicznie

autor: Łukasz Zalewski23.12.2008, 03:00

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy chcą rozliczyć się z fiskusem za 2008 rok, mogą przesłać swoje zeznanie roczne przez internet.

Reklama


Reklama


ANALIZA

Zeznanie roczne sprawia zazwyczaj podatnikom wiele trudności. Dotyczy to zarówno wypełnienia odpowiedniego formularza PIT, jak i złożenia zeznania w urzędzie. Istnieje jednak alternatywny sposób złożenia zeznania rocznego. Chodzi o możliwość przesłania deklaracji podatkowej przez internet. Dzięki systemowi e-Deklaracje podatnicy mogą złożyć zeznania roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38, nie wychodząc z domu. Muszą jednak spełnić dwa podstawowe warunki.

E-rozliczenie roczne

Już od 1 stycznia podatnicy mogą składać zeznania roczne za 2008 rok. W praktyce jednak większość osób składa zeznanie dopiero pod koniec okresu rozliczeniowego, czyli najczęściej w kwietniu. W rezultacie podatnicy składający zeznanie w tym czasie często muszą stać w długich kolejkach. Większość zaczyna w ogóle myśleć o rozliczeniu rocznym dopiero w marcu, gdy otrzymają informacje na formularzach PIT-8 lub PIT-11 od pracodawców (mają oni czas na przesłanie takich PIT do końca lutego).

Wystarczy jednak zdecydować się na przesłanie deklaracji drogą elektroniczną, aby uniknąć kolejek i straty czasu na dojazd do urzędu skarbowego. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to sposób bezproblemowy. Przede wszystkim podatnik musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem oraz zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego. Warto więc już dziś pomyśleć o e-deklaracjach, jeśli ktoś wybierze ten sposób kontaktu z fiskusem.

Bezpieczny e-podpis

Zestaw do podpisu elektronicznego składa się m.in. z czytnika kart, karty z certyfikatem oraz oprogramowania. Zestaw taki kosztuje obecnie ok. 200-300 zł (na rok), w zależności od centrum kwalifikacji. W Polsce do sprzedaży e-podpisów uprawnione są trzy centra trzech firm: Unizeto (Certum), Krajowej Izby Rozliczeniowej (Szafir) oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (Sigillum). Centra oferują różnego rodzaju zestawy do e-podpisu. Do wysyłania e-deklaracji konieczny jest bezpieczny e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem, który jest równoważny z podpisem odręcznym. Co istotne, jest on wystawiany wyłącznie na osoby fizyczne, a zatem nie może z niego korzystać nikt inny poza właścicielem.

Podatnicy mogą kupić różne zestawy z kwalifikowanym certyfikatem. Jedne są mniejsze i podłączane do portu USB, inne, które również można podłączyć do takiego portu w komputerze, mają większy czytnik. W przypadku osób, które kupują podpis elektroniczny do złożenia zeznania rocznego PIT, nie ma większego znaczenia, jaki rodzaj zestawu kupią. Należy jedynie pamiętać, aby był to bezpieczny e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem. Zestawy z certyfikatem niekwalifikowanym (inaczej: komercyjnym) nie nadają się obecnie do podpisu e-deklaracji.

W związku z tym, że koszt e-podpisu wynosi obecnie 200-300 zł, pojawia się pytanie, czy jest sens kupowania e-podpisu, żeby tylko przesłać zeznanie roczne przez internet. Eksperci podkreślają, że jeśli e-podpis ma służyć wyłącznie do tego celu, to raczej nie ma sensu ponosić tego kosztu. Tańsze będzie złożenie zeznania metodą tradycyjną, czyli albo osobiście, albo za pośrednictwem poczty. Koszt znaczka pocztowego jest nieporównanie niższy niż koszt e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem.

Warto jednak rozważyć, czy e-podpis nie będzie wykorzystywany również do innych celów. Na przykład za pomocą e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem można podpisywać faktury elektroniczne, umowy w formie elektronicznej, składać zlecenia w wybranych aukcjach internetowych czy transakcje w niektórych bankach. Jeśli więc podatnik ma zamiar wykorzystywać e-podpis do innych celów, wtedy wydatek 300 zł może się opłacić. Tym bardziej nie powinien to być problem dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Pit(2009-01-06 11:43) Odpowiedz 00

  Skąd ta informację? Zadzwoniłem właśnie do US Warszawa Praga (22 509 19 45) i dowiedziałem się, że 'nie ma jeszcze takiego prawa' i w związku z powyższym nie ma mozliwości aby osoby fizyczne rozliczały sie za 2008 przez Internet.

 • Gosia.Z.(2009-01-08 13:57) Odpowiedz 00

  mam pytanie co będe moglo odpisać sobie za 2008 rok?? wiem że sie odpisuje dziecko a czy mogę internet?? i czy musze rozliczyć męza który pracował w Islandi od stycznia do lipca??proszę o odpowiedz i dziękuje!

 • helena(2008-12-30 14:45) Odpowiedz 00

  co za kretyn wymyslil certtfikaty kwalifikowane .Kto da gwarancje ,ze certyfikat bedzie uzyty przez jego wlasciciela.Zamiast certyfilatu proponuje wirtualne linie papilarne

 • karmel(2008-12-26 17:43) Odpowiedz 00

  przed odlotem gołębie trzeba dobrze nakarmić aby po dostarczeniu zeznania mogły się również wyprużnić w pokoju naczelnika.

 • Kwalifikator(2008-12-23 17:54) Odpowiedz 00

  Podpis kwalifikowany powinien kosztować nie więcej jak 100 złotych na rok + jednorazowo za czytnik, jakieś 15-20 złotych + karta jakieś 2 złote wszystko z marżami ponad 100%.

 • Misiek(2008-12-23 15:30) Odpowiedz 00

  poddaję pod rozwagę MF możliwość przesyłania zeznań rocznych przez podatników za pośrednictwem gołębii pocztowych.
  gołąb taki musiałby być zaobrączkowany (dzikie gołębie nie wchodzą w grę). oczywiście podatnik przed rozpoczęciem wysyłania zeznań tą drogą, musiałby złożyć we właściwym (ze względu na siedzibę gołębnika) US wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że wskazany we wniosku gołąb, jest w stanie znaleźć drogę od miejsca zamieszkania/siedziby podatnika do organu skarbowego.
  przeprowadzenie stosownych testów na gołębiu leżałoby w gestii Pełnomocnika Naczelnika US ds. Ptactwa Pocztowego, którzy podlegałby bezpośrednio Generalnemu Ptasznikowi przy MF.

 • alex(2008-12-23 11:22) Odpowiedz 00

  w Plusie też można kupić cert kwalifikowany, z tym że na komórkę. Nie ma żadnych kart, czy tokenów usb - podpis jest na karcie SIM, czytnikiem jest telefon. cena 10 pln / miesiąc (+10 pln opłata aktywacyjna). dzwoniliście na infolinię Plus ?

 • czytacz(2008-12-23 08:10) Odpowiedz 00

  Zawsze wiedziałem, że naczelnik ma chęć kontrolowania wszystkiego. Moim zdaniem z tego wynika nasz "niż demograficzny", bo nikt na czas nie uzyskuje zaświadczenia PŁOD-E1 na czas. (no i już po dniach płodnych).
  Dość, że mam podpis za (200-300 zł)/(2-3 lata) to jeszcze pokłony w stronę urzędu skarbowego. W końcu to jest podpis mój czy nie !!?
  Nie wpdłem na to, by wysłać moje zeznanie podatkowe do rąk własnych PANA naczelnika kurierem - spróbójmy? Zobzczymy czy mu się tego nie odechce.

 • Zdziwiony(2008-12-23 07:44) Odpowiedz 00

  PIT-8 od pracodawców? A co to za dziwo???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama