Ujęcie w księgach rachunkowych na określony dzień kosztu pośredniego decyduje o sposobie jego rozliczenia jako kosztu podatkowego.
INTERPELACJA
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 5531) przedstawiło wyjaśnienia w sprawie rozliczania opłaty wstępnej przy leasingu. Ministerstwo, podzielając pogląd, że w umowach leasingu wstępna opłata ma charakter opłaty samoistnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, stwierdziło, że dotyczy ona całego okresu leasingu. W konsekwencji taka opłata powinna być rozliczona w czasie.
Zdaniem MF w świetle obecnego stanu prawnego koszty opłaty wstępnej jako koszty niezwiązane bezpośrednio z przychodami (koszty pośrednie) powinny być potrącane w dacie poniesienia, tj. ujęcia w księgach rachunkowych, poprzez międzyokresowe rozliczenia kosztów w czasie. Wynika to z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT. Obciążenie jednorazowo kosztów podatkowych tego rodzaju wydatkiem zniekształciłoby, zdaniem MF, obraz sytuacji finansowej podatnika, zwłaszcza przy opłacie wstępnej znacznej wartości.
Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2007 r. większość organów podatkowych prezentowała stanowisko, zgodnie z którym wstępna opłata leasingowa powinna być rozliczana w czasie i zaliczana do kosztów proporcjonalnie do długości trwania umowy. Pojawiały się też nieliczne interpretacje odmienne, pozwalające na zaliczenie opłaty wstępnej jednorazowo do kosztów podatkowych. Takie stanowisko zostało zaprezentowane także w dwóch wyrokach WSA w Warszawie (wyrok z 17 czerwca 2008 r., sygn. III SA/Wa 24/08, oraz wyrok z 8 sierpnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 221/08).
Ministerstwo poinformowało, że w wyroku z 3 października 2008 r. (III SA/Wa 1080/08) warszawski WSA zmienił jednak swoje stanowisko i uznał, że opłata wstępna powinna być rozliczana w czasie. Ze względu na te rozbieżności dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z upoważnienia ministra finansów złożył skargi kasacyjne od wyroków z 17 czerwca i 8 sierpnia. Ostateczne rozstrzygnięcie będzie możliwe po ich rozpatrzeniu przez NSA.