Dziś Światowy Dzień Celnictwa. Czy nasi funkcjonariusze mają powody do świętowania?

W Polsce święto Służby Celnej obchodzimy uroczyście 21 września, w dzień św. Mateusza. Światowy Dzień Celnictwa jest dniem ogłoszonym przez Światową Organizację Celną i nie wiąże się z nim żadna szczególna tradycja. Jest więc raczej okazją do podsumowania wyników minionego roku i dyskusji nad planami na nadchodzący rok. Traktujemy ten dzień nie jako okazję do świętowania, ale do debaty. Funkcjonariusze na pewno mają powody do satysfakcji z minionego roku, a Służba Celna ma ambitne plany na nadchodzący rok.

Jak będzie obchodzony ten dzień w tym roku?

Organizujemy konferencję, na której przedstawimy plany prezydencji Polski w Unii Europejskiej w obszarze unii celnej. Podczas dwóch paneli zaprezentujemy przedsięwzięcia w zakresie współpracy celnej realizowane z krajami sąsiednimi i w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz najistotniejsze tematy naszej prezydencji. Konferencja z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, państw Partnerstwa Wschodniego, reprezentantów innych resortów i służb będzie najlepszym sposobem zaznaczenia międzynarodowej aktywności polskiej Służby Celnej. Do naszego przewodnictwa w UE w obszarze unii celnej przygotowujemy się już od roku. Intensywnie współpracujemy z naszymi bliskimi i dalszymi sąsiadami ze Wschodu, a także koordynujemy nasze przedsięwzięcia z Węgrami, którzy mają podobne priorytety.

Jakie zmiany w tym roku czekają Służbę Celną?

Od 2008 roku realizujemy proces modernizacji Służby Celnej w obszarze podstaw prawnych funkcjonowania, instrumentów i procedur działania, narzędzi do kontroli i obsługi przedsiębiorców, kultury organizacji i motywacyjnego systemu płac. Zaplanowane przedsięwzięcia zostały zrealizowane bądź wdrożone, więc będą jedynie korygowane w razie potrzeby. W tym roku będziemy uruchamiali produkcyjnie na przejściach granicznych zakupione w końcu 2010 roku 7 urządzeń RTG do prześwietlania ciężarówek. Oddamy do użytkowania dwa urządzenia RTG do prześwietlania pociągów. Udostępnimy do obsługi przedsiębiorców nowe obiekty w Białej Podlaskiej, Pruszkowie, Toruniu, Tomaszowie Lubelskim, Częstochowie, Bielsku Białej i Katowicach. To są zmiany dające lepsze warunki pracy funkcjonariuszy celnych i obsługi przedsiębiorców, ale również skuteczniejsze narzędzia do kontroli i zabezpieczenia naszej granicy przed przemytem.