- Technologia Adobe PDF daje możliwości budowania formularzy automatycznie obliczających np. wielkość zobowiązania podatkowego, takie formularze zostały już wybudowane i przetestowane. Jednak wdrożenie ich w takie aplikacje jak system E-Deklaracje ma w swoich założeniach stanowić najprostszy - odpowiadający papierowemu - sposób złożenia deklaracji podatkowej. Podatnik jest zobowiązany do samoobliczenia podatku. Może właśnie dlatego Ministerstwo zdecydowało, aby udostępnić jedynie formularze interaktywne, w których podatnik samodzielnie musi obliczyć podatek?

• Podatnicy zwracają uwagę na komunikaty, które informują o błędnym przesłaniu e-deklaracji, nawet jeśli wszystkie wykazane dane są prawidłowe. Dlaczego tak się dzieje?

- Dokumenty elektroniczne już podczas przyjmowania przechodzą bardziej szczegółową kontrolę niż ich odpowiedniki wysłane np. listem poleconym. Poprawność danych jest weryfikowana w dwóch miejscach: podczas wypełniania formularza oraz po jego podpisaniu w systemie centralnym.

Bywa, że dokument z wypełnionymi wszystkimi polami posiada jakąś wadę, którą sprawdzić można dopiero po przesłaniu do systemu centralnego Ministerstwa Finansów. Pozwala to uniknąć wielu sytuacji, w których konieczna jest korekta zeznania, jednocześnie użyta technologia pozwala zapisać kopię wypełnionego zeznania podatkowego i po otrzymaniu informacji o błędzie poprawić tylko wskazany błąd.

• Możliwe jest też przesłanie e-deklaracji za pomocą formularzy dostarczanych przez zewnętrznych producentów oprogramowania. Czy będzie to łatwiejszy i szybszy sposób?

- Ideą projektów takich jak e-deklaracje jest stworzenie warunków rozwoju i konkurencyjności przedsiębiorców, dlatego od 1 stycznia 2008 r. każdy z nich może stworzyć formularze w dowolny sposób wspomagające przetwarzanie deklaracji. Rynek już zareagował i tworzone są pierwsze alternatywne formularze, dzięki czemu każdy z nas będzie mógł wybrać najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Podobny model skutecznie funkcjonuje od lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie na rynku dostępne są setki płatnych i bezpłatnych programów pozwalających rozliczyć się z fiskusem.