"Brak kasy fiskalnej nie może być przywilejem"

03.02.2009, 03:00

Rozmawiamy z dr. JANUSZEM KOCHANOWSKIM, rzecznikiem praw obywatelskich - Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej powinno następować na podstawie wyraźnie określonych i jednoznacznych kryteriów. Obecne zasady przyznawania zwolnienia są dowolne i prowadzą do uprzywilejowania niektórych grup podatników.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • he he he(2009-02-03 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Po "dr" w pierwszej osobie nie stawia się kropki!

    Odpowiedz
  • ???(2009-02-03 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo - może znikną równi i równiejsi w tzw. państwie " państwie prawa ".

    Odpowiedz
  • Likamon(2009-02-03 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ad.1
    Kropki nie stawia się po słowie ,,doktor'' a więc tylko w wypadku mianownika tego rzeczownika, ale doktor w narzędniku to ,,doktorem'', a więc w tym przypadku litera ,,r'' nie jest ostatnia w wyrazie, więc stawia się po niej kropkę => z dr. Kochanowskim.

    Odpowiedz
  • dr(2009-02-03 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    ten " he he he" to młotek

    Odpowiedz
  • Zdzicho(2009-02-03 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Pozdro dla Bzyka. No popatrz Bzyku jakie to ważne rzeczy piszą. Kropka, czy przecinek jakie są ważne. My o tym wiemy doskonale. Już nieraz nam uratowały życie. No może tylko kasę. Ale nieważne. Ważne jest to co ostatnio słyszałem o tobie. Ty Ojciec polskiej demokracji (Ojciec przez duże O) miałeś jakiś dziwny pseudonim. Janusz ciebie nazywali prawdopodobnie - to tak jak tego u góry, który ciągle pisze do MF, taki złośliwy. Ale okazuje się, że ty też mogłeś pisać, może opowiadałeś, może inne rzeczy robiłeś. Jak to się nie zna człowieka. Dla mnie w sumie to nieważne, ale twoja rodzina, twój brat, co oni powiedzą. Jeżeli to prawda, to już nasz koniec. Ale jeżeli nie to na urzędowym piśmie do osobistego prokuratora donos musisz napisać. On wszystko załatwi, chyba że nas wcześniej załatwią.

    Odpowiedz
  • Bzyku(2009-02-03 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Co tobie przychodzi do głowy? Ja Janusz miałem się nazywać. Zawsze w naszej organizacji miałem pseudo Bzyk. Nie wymyślaj. Tyle piliśmy i co nie poznałeś mnie jeszcze. Może u ciebie z głową gorzej? Może się czegoś nawdychałeś i masz halucynacje? No, nie tobie nie będzie można powierzyć żadnej tajemnicy. Ty jesteś niewiarygodny. Nasza demokracja nie potrzebuje niedowiarków. Nasza demokracja potrzebuje ludzi oddanych. I tylko na takich będę stawiał. Wypad z mojej drużyny.

    Odpowiedz
  • Ryś(2009-02-03 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Są uprzywilejowane grupy lekarzy i prawników i to nie podlega dyskusji, że czas z tym skończyć i zainstalować im kasy. Jednak jest jeszcze potężna grupa chandlujących towarami nie wytworzonymi we wspólnocie tzw. "CHIŃSCZYZNA". Płyną tego pełne kontenery a wykazywana jest sprzedaż kilku procent. Należy postąpić z tymi towarami tak jak w przypadku sprzedaży piwa, papierosów, wyrobów ze srebra i innych metali szlachetnych,nagranych płyt itp. gdzie cały obrót tymi towarami jest ewidencjonowany w kasie(od pierwszej sprzedaży). Szczególnie gdy dociera do nas kryzys a my robimy raj handlowy dla tych towarów. Jedynie kasy w sklepach handlujących tymi towarami mogą to uszczelnić. Pozwoli to na ratowanie naszej gospodarki i sprawiedliwy wpływ podatku.

    Odpowiedz
  • PH(2009-02-03 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Niczym nieuzasadniona niesprawiedliwość społeczna ( brak kas fiskalnych u lekarzy , prawnikow ) - kiedy sie to wreszcie skończy - czym taki jeden z drugim jest lepszy od innych zawodów, niczym moze tym ,ze sa to krętacze i kombinatorzy ukrywajacy swoje dochody i to jest nadal tolerowane,
    Gdzie jest ta szara strefa - tam najwieksza ale na nią jest przyzwolenie Państwa - taka jest prawda - i jest to oburzajace.Gdzie jest sejm, rzad - takich instytucji nie ma wtym kraju, a jezeli sa to nalezy podkreslic iz sa w nich głąby

    Odpowiedz
  • Czy aby równi.(2009-02-03 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Od lekarza rodzinnego miałem skierowanie do specjalisty z dzieckiem /temperatura 40'C/-specjalista będzie za 4 dni.
    Poszedłem prywatnie, zapłaciłem 170zł.- bez kasy fiskalnej, po drodze kupiłem gazetę za 1,60zł.- otrzymałem wydruk z kasy fiskalej, niby to samo państwo a prawa inne.

    Odpowiedz
  • ?(2009-02-03 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    UCZELNIOM KASY FISKALNE ZA HARACZE WYCIĄGANE OD DOKTORANTOW I STUDENTOW.


    Prawdziwy lewy biznes,zapewniam...

    Odpowiedz
  • zawod zaufania publicznego(2009-02-03 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Opadatkowane sa tylko uslugi prawnicze z urzedu w calej UE
    Rzad,Sejm nic dio tego nie ma...
    chyba,ze chce pozabijac korporacje medyczne i prawnicze...
    Nie wyobrazam sobie zeby kazdy zawistny cioł kontrolowal tajemnice lekarska czy prawnicza poprzez nieueregulowany "nakaz" podatkowy...

    Bo niby ,co? Przychodzi baba do lekarza czy prawnika,a tu wszyscy beda wiedziec ,ze 1) byla,2) po co lub sie domysla,3) za ile...

    Niestety nie da sie wprowadzic kas fiskalnych tym grupom zawodowym...
    I BARDZO DOBRZE

    Odpowiedz
  • ad vocem(2009-02-03 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    A i dodam,ze internauta podpisujący się Rysio mnie śledzi i nielegalnie podsłuchuje...-

    Odpowiedz
  • czytelnik(2009-02-03 15:46) Zgłoś naruszenie 00

    Może się rzecznik zajmnie biednymi asasorami sądowymi którzy zostaną na lodzie po 5.05.09 mimo, że orali jak woły na marne grosze.

    Odpowiedz
  • R.N.(2009-02-03 16:55) Zgłoś naruszenie 00

    Konstytucja R.P. Art.32.pp. cyt."wszyscy są wobec prawa równi" - wszelka demagogia zbędna.

    Odpowiedz
  • Olka(2009-02-03 16:56) Zgłoś naruszenie 00

    RPO- dla mnie ta instytucja jest fikcyjna. Jest niepotrzebna. Ważne, aby zabrali się sądownictwo, aby sedziwoie wydawali uczciwe wyroki. Juz bedzie dobrze. W moim odczuciu RPo wybiera sobie sprawy do ktorych warto sie włączyć. Pod publiczkę.

    Odpowiedz
  • Zdzicho(2009-02-03 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do czytelnika. Znam takich asesorów, co orali, ale nie za grosze. Wiem jak załatwiali wyroki. Jak chcesz namiar na adwokata, który ma tzw. dojścia do sędziów, czy asesorów, to mogę ci podać. A może lepiej zgłoś się do ABW i powołaj się na ten wpis. Znają moje IP, więc wiedzą o kogo chodzi. Wiarygodne źródło sami go podsłuchiwali.

    Odpowiedz
  • sz(2009-02-04 03:00) Zgłoś naruszenie 00

    ktos tam pisał ze zapłacił 170 u lekarza prywatnie. niech się cieszy ze "tylko" 170, bo jakby lek. nabijał na kasę fisk. to nabiłby mu 370 PLN. i wtedy pacjentowi mina zrzednie podwójnie, bo lekarz w kieszeni będzie miał, nie oszukujmy się, tyle samo co przed kasą fisk. (co będzie owego pacjenta nadal gryzło, bo przecież pokaż lekarzu co masz w garażu :), a z drugiej strony ów pacjent zbiednieje o dodatkowe 200 zł, co go jeszcze bardziej rozwścieczy. będą fiskalne u lekarzy to i ceny usług polecą do góry... ciekawe kto będzie wtedy piszczał

    Odpowiedz
  • Alicja(2009-02-05 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie to fikcyjna instytucja, na pewno nie potrzebna w takiej postaci. RPO glosi, że dąży do wyrówniania różnic w społeczeństwie. W jaki sposób? Łamiąc prawo? To haslo głoszone przez RPO, to haslo pod publiczkę. Nie damy się nabrać Panie RPO.

    Odpowiedz
  • Kalif(2009-03-25 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    do sz. - to,że lekarze i prawnicy jęczą, że podniosą ceny jak im się kasy wprowadzi to strachy ba lachy, zawsze będą tacy, to cen nie zmienią, tylko trzeba poszukać. Gdzie to lekarz za wizytę bierze 170 ? chyba jakiś profesor medycyny czy ordynator ? w Katowicach i okolicy przyjmują lekarze za 60-80 zł. A wracając do kas - te 2 grupy boją się kas jak ognia, bo co się okaże w pierwszym roku po wporwadzeniu kasy - że pan doktor wykazuje w PIT dochód 5-10 razy wyższy niż w latach ubiegłych ? pacjentów mu tyle przybyło ? i to wszystkim lekarzom w okolicy też ? heheehhe

    Odpowiedz