Ministerstwo Finansów nie zamierza na razie przyznawać zerowej stawki VAT dla darowizn i nieodpłatnych świadczeń pomocowych przekazywanych za pośrednictwem organizacji pozarządowych uchodźcom i walczącym w Ukrainie – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich.

Zarówno rzecznik, jak i same organizacje pozarządowe apelowały o to zaraz po ukazaniu się marcowej nowelizacji rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę VAT, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. 2022 r. poz. 531). Nowelizacja ta wprowadziła czasowo (od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r.) zerową stawkę VAT dla darowizn i nieodpłatnych świadczeń na cele związane z pomocą ofiarom skutków wojny w Ukrainie. Warunkiem zerowej stawki jest przekazanie towarów i świadczenie usług na rzecz: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Na liście nie znalazły się organizacje pozarządowe. Dlatego Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych wystosowała do MF apel o uwzględnienie ich w rozporządzeniu. Inicjatywę poparł RPO i napisał w tej strawie do ministra finansów.
Z odpowiedzi wynika jednak, że na razie zmian nie będzie. Wiceminister Soboń przypomniał natomiast o funkcjonującym już zwolnieniu zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT. Zgodnie z nim zwolnione z podatku są nieodpłatne dostawy towarów, których przedmiotem są produkty spożywcze (z wyjątkiem określonych napojów alkoholowych), jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Wiceminister podkreślił, że zwolnienie to może być stosowane z jednoczesnym zachowaniem przez darczyńcę prawa do odliczenia VAT naliczonego (art. 86 ust. 8 pkt 3 ustawy o VAT). ©℗
Odpowiedź wiceministra finansów Artura Sobonia z 13 maja 2022 r. na wystąpienie RPO, znak sprawy PT1.055.1.2022