Firmy, które czekają z wymianą samochodów do 2013 r., licząc na korzystniejsze odliczenie VAT, muszą zweryfikować plany - Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o VAT, która miałaby wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Zawiera on kilka istotnych dla podatników propozycji zmian. Które warto przeanalizować?
Projekt potwierdza niedawne zapowiedzi ministerstwa, dotyczące przedłużenia funkcjonowania ograniczeń w prawie do odliczenia VAT w odniesieniu do samochodów. Zgodnie z istniejącymi obecnie przepisami, które miały wejść w życie 1 stycznia 2013 r., prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT z tytułu nabycia czy leasingu samochodów spełniających kryterium kratki czy wzoru Lisaka, a także paliwa do takich samochodów, miało być przywrócone. Projekt przesuwa tę datę na 1 stycznia 2014 r. Istnieje jednak duża wątpliwość, czy faktycznie intencją ministerstwa jest przywrócenie korzystnych dla podatników zasad odliczenia VAT związanego z samochodami od tej daty. Wydaje się prawdopodobne, że MF nie będzie chciało w ogóle w nieodległej przyszłości przywrócić zasad odliczenia VAT wynikających z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Magoora (C-414/07) i w przyszłym roku w tym zakresie przygotuje kolejną nowelizację.