Od 1 stycznia 2014 r. cały VAT będą mogli odliczyć jedynie podatnicy, którzy kupią samochody spełniające nowe, bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące homologacji ciężarowej.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że od nowego roku zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące odliczania VAT od aut o masie do 3,5 tony, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie przy ich nabyciu można odliczyć 60 proc. podatku, nie więcej niż 6 tys. zł. Od 2014 r. takie ograniczenie nie będzie stosowane m.in. w przypadku pojazdów z homologacją ciężarową. Chodzi o auta z kratką.
Jak podkreśla Michał Spychalski, doradca podatkowy i starszy konsultant w MDDP, od 1 stycznia podatnicy powinni uzyskać prawo do pełnego odliczenia VAT przy nabyciu samochodów z homologacją ciężarową (wymogi uzyskania homologacji powinny być określane na moment wejścia Polski do UE), problem jednak w tym, że w październiku 2012 r. zmieniły się zasady dotyczące wydawania homologacji (m.in. na auta ciężarowe).
– Zmiana tych przepisów spowodowała, że niektóre samochody homologowane wcześniej jako ciężarowe (zaliczane do kategorii N1) utraciły taką kwalifikację i są obecnie homologowane jako osobowe – tłumaczy ekspert.
Nie wszystkie auta typu kombi czy hatchback uzyskają teraz homologację N1, nawet jeśli zostaną wyposażone w kratkę (choć w momencie wejścia Polski do UE dostałyby taki dokument).
Od aut osobowych wykorzystywanych w działalności od 1 stycznia odliczymy tyle co obecnie – 60 proc. podatku, nie więcej niż 6 tys. zł. W efekcie od stycznia 2014 r. jedynie kupno auta osobowego, które spełni nowe wymogi homologacyjne (N1), będzie uprawniało do pełnego odliczenia VAT.
Spełnienie tych wymogów nie jest proste. Zostały one określone w dyrektywie 2007/46/WE (Dz.U. UE L 2007.263.1 z późn. zm.), rozporządzeniu ministra transportu w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych (Dz.U. z 2013 r. nr 407) oraz nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym z 2012 r. (Dz.U. poz. 1448). Do kategorii N1 zaliczane są pojazdy o masie maksymalnej nieprzekraczającej 3,5 tony, które mają oddzieloną przestrzeń ładunkową od tej służącej do przewozu osób. Gdy w samochodzie są 3 lub więcej siedzeń, dopuszczalna ładowność musi być równa 500 kg lub większa. W takim aucie musi być też możliwość załadunku towarów przez tylne drzwi, klapę tylną lub drzwi boczne, a otwór ładunkowy musi spełniać dodatkowe wymogi. W autach z jednym rzędem siedzeń minimalna wysokość tego otworu musi wynieść 600 mm, a w przypadku aut z co najmniej dwoma rzędami siedzeń otwór musi wynieść 800 mm, a jego powierzchnia co najmniej 12 800 cm kw. Kolejne wymogi dotyczą powierzchni załadunkowej.
Świadectwo homologacji musi potwierdzać spełnienie wszystkich tych warunków łącznie.
Podatnicy, którzy zamierzają kupić takie auta, muszą się pospieszyć. MF wystąpiło do Komisji Europejskiej o zezwolenie na kolejne ograniczenie prawa do odliczenia VAT od samochodów. Resort liczy, że dostanie zgodę w trakcie 2014 r. i wtedy do ustawy o VAT wprowadzi nowe ograniczenia. Odliczyć będzie można 50 proc. podatku od aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej i jednocześnie do celów prywatnych, a 100 proc. od pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do takiej działalności.