Słowacja obniża podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze. Od pierwszego stycznia zamiast 20 będzie wynosić on 10 procent. Rządzący oczekują, że przełoży się to na spadek cen żywności.

Niestety nie ma pewności, czy styczniowa obniżka spowoduje spadek cen tak duży, o jakim mówią politycy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że niższy VAT będzie obejmował tylko podstawowe produkty spożywcze, czyli mięso, ryby, mleko, masło i chleb, a obniżka będzie dotyczyć zaledwie niektórych z nich.

Pewne jest to, że nowe stawki podatku od wartości dodanej przełożą się na niższe wpływy do budżetu. Ministerstwo Finansów szacuje, że tylko w przyszłym roku z powodu zmiany, dochody budżetu państwa będą mniejsze o 77 milionów euro. W kolejnych latach będzie to odpowiednio 81 i 85 milionów euro.

Obniżka stawek podatku VAT jest jedną z kolejnych prospołecznych inicjatyw rządu Roberta Fico. Wśród nich były na przykład darmowe przejazdy pociągami dla dzieci, studentów i emerytów. Jednak tym razem pomysł rządu poparła również większość posłów opozycji.