Ministerstwo Finansów opublikowało w piątek specyfikację pliku tekstowego, który pozwoli przedsiębiorcom na masowe sprawdzanie rachunków bankowych kontrahentów. Plik tekstowy to obiecana przez resort druga metoda weryfikacji informacji zawartych w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT (białej liście).
Obecnie podatnicy, którzy chcą sprawdzić, czy ich własny bądź należący do kontrahenta rachunek znajduje się na białej liście, muszą korzystać z interfejsu programistycznego API. Wiąże się to z ograniczeniami – dziennie można sprawdzić maksymalnie 300 podmiotów.
Plik tekstowy ma ruszyć w listopadzie br. i nie będzie zawierał podobnych ograniczeń, a więc umożliwi masową weryfikację rachunków bankowych. MF udostępnił jego specyfikację już teraz, aby przedsiębiorcy mogli jak najszybciej zacząć wdrażać odpowiednie oprogramowanie. Skompresowany plik tekstowy będzie codziennie aktualizowany o północy, a jego szacowana wielkość to 200 MB. Resort finansów będzie przechowywał i udostępniał na swoich stronach także pliki z poprzednich dni.