Fundusz jest obowiązany odkupić jednostki uczestnictwa od uczestników, którzy zażądali odkupienia tych jednostek, po cenie ustalonej według takich samych zasad, według których nastąpiło ich nabycie. Odkupienie jednostek uczestnictwa następuje w chwili wpisania do rejestru uczestników funduszu liczby odkupionych jednostek uczestnictwa i kwoty należnej uczestnikowi z tytułu odkupienia tych jednostek. Fundusz niezwłocznie dokonuje wypłaty tej kwoty w sposób określony w statucie funduszu. Fundusz inwestycyjny zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa z częstotliwością określoną w statucie, nie rzadziej jednak niż raz na siedem dni. Jednostki uczestnictwa są zbywane i odkupywane po cenie wynikającej z podzielenia wartości aktywów netto funduszu przez liczbę jednostek ustaloną na podstawie rejestru uczestników funduszu w dniu wyceny. Przy zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa mogą być pobierane opłaty manipulacyjne, jeżeli statut funduszu tak stanowi i określa maksymalną wysokość i sposób pobierania tych opłat.
Trzeba przy tym pamiętać, że co do zasady dochód z umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 19 proc., tzw. podatkowi Belki. Zgodnie bowiem z art. 30a ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy, m.in. od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
Dochodu takiego nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.
Dochodów takich nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali tabeli podatkowej, czyli z pracy czy emerytury, rozliczanych w PIT-37 lub PIT-36.
Obowiązek wyliczenia podatku Belki oraz jego potrącenia od wypłacanego dochodu ciąży na płatniku. Są nim osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, dokonujące takich wypłat, m.in. towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Zgodnie z art. 41 ustawy o PIT tacy płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1, czyli m.in. z umorzenia jednostek funduszy inwestycyjnych.