Radca zatrudniony w kancelarii nie musi płacić VAT od pomocy prawnej udzielonej z urzędu

autor: Aleksandra Tarka31.01.2011, 03:00

Radca prawny, który prowadzi praktykę tylko w ramach spółki osobowej, nie musi sam płacić VAT od spraw z urzędu. Płatnikiem VAT jest w tym przypadku kancelaria.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • wjw(2011-01-31 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  No cóż sądy jak zawsze żyją swoim życiem najczęściej oderwanym od realiów.
  Swoją drogą te czynności wykonywane osobiście to prawdziwy majstersztyk podatkowy. A co jak jest substytucja ?

  Odpowiedz
 • dyrektor(2011-01-31 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  To dość zaskakujące, bo jak świat światem, a VAT VAT-em podatnikiem tego podatku może być spółka np. cywilna, a może nim być także osoba fizyczna, w tym wspólnik tej spółki, jeśli prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą. W przypadku radców z urzędu, podobnie zresztą, jak adwokatów, biegłych i tłumaczy ich czynności na rzecz sądu nie są działalnością gospodarczą, tylko działalnością wykonywaną osobiście, ale tylko dla celów PIT, bo w rozumieniu podatku VAT wykonywanie tych czynności zalicza się niestety do działaności gospodarczej i dlatego właśnie muszą te osoby płacić VAT. A teraz VAT będzie płacić spółka,. która nie jest podmiotem stosunku publiczno-prawnego, jaki łączy radcę z sądem.

  Odpowiedz
 • toster(2011-01-31 23:25) Zgłoś naruszenie 00

  Pomysł, by należności z urzędówek traktować jako działalność wykonywaną osobiście też jest z kosmosu. De facto oznacza to bowiem, że urzędówek nie można byłoby rozliczać w ramach działalności gospodarczej, choć nikt tak nie robi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane