Podatnikowi, któremu organ podatkowy wypłacił opłatę skarbową po terminie, przysługuje oprocentowanie od spóźnionego zwrotu.
ORZECZENIE
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że podatnikowi, któremu zwrócono opłatę skarbową po terminie, należą się odsetki. Sąd nie zgodził się z organami podatkowymi, że w przypadku opłaty skarbowej nie ma zastosowania Ordynacja podatkowa o nadpłacie. Sąd zwrócił uwagę, że Ordynacja podatkowa opłaty traktuje jak podatek. Nadpłatą jest nadpłacony lub nienależnie zapłacony podatek. Jak podkreślił sędzia sprawozdawca Stefan Babiarz, nadpłata powstaje także wtedy, gdy w późniejszym czasie odpada podstawa do świadczenia, np. zostaje orzeczona niekonstytucyjność przepisu. Dlatego sąd zgodził się z podatnikiem i sądem I instancji, że od zwróconej ze znacznym opóźnieniem opłaty skarbowej należało naliczyć odsetki.
Spór dotyczył starych przepisów o opłacie skarbowej. Podatnik w 2000 roku kupił działkę i zapłacił opłatę skarbową od umowy (obecnie uiszcza się podatek od czynności cywilnoprawnych). Potem okazało się, że został wprowadzony w błąd i z tego powodu uchylił się od skutków zawartej umowy. W konsekwencji cała transakcja została anulowana, a podatnik wystąpił o zwrot opłaty skarbowej. Organy podatkowe przez kilka lat nie chciały uznać prawa do nadpłaty. Żądały orzeczenia sądu cywilnego. Ostatecznie po pięciu latach orzekły o jej zwrocie, ale bez oprocentowania. W ich ocenie zwrócona opłata nie stanowiła nadpłaty w rozumieniu Ordynacji podatkowej. Przepisy o opłacie skarbowej nie zawierały ani terminu, ani trybu zwrotu, ani też oprocentowania. Sądy administracyjne nie podzieliły tego poglądu i nakazały naliczenie odsetek. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 596/08
10 proc. wynoszą obecnie odsetki od zaległości podatkowych