Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nienależny zwrot różnicy podatku przedawnia się tak samo jak zobowiązanie podatkowe. Fiskus może dokonać weryfikacji do czasu upływu pięcioletniego terminu przedawnienia.
INTERPELACJA
Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że art. 70 par. 1 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) ma również zastosowanie do kwot wynikających z nienależnego zwrotu różnicy VAT. Siedmioosobowy skład sądu w uchwale potwierdził tym samym, że nienależny zwrot różnicy podatku przedawnia się tak samo jak zobowiązanie podatkowe. Oznacza to, że organy podatkowe muszą jednakowo traktować podatników, którzy wykazali zobowiązanie podatkowe, i tych, którzy wykazali zwrot różnicy VAT. W obu przypadkach fiskus może dokonać weryfikacji do czasu upływu pięcioletniego terminu przedawnienia.
Sąd zwrócił uwagę, że zawężenie interpretacji spornego przepisu do wykładni gramatycznej byłoby niezgodne z konstytucją, zwłaszcza z zasadami: państwa prawa, równości i sprawiedliwości.
Sąd zauważył też, że w innym miejscu Ordynacji podatkowej ustawodawca nienależny zwrot VAT traktuje na równi z zaległością podatkową. Dodatkowo, gdyby uznać, że w przypadku zwrotu różnicy VAT nie ma przedawnienia, doszłoby do absurdalnej sytuacji, w której podatnik popełniający większe uchybienia był traktowany lepiej.
Pełnomocnik spółki, której bezpośrednio dotyczy uchwała, Adrian Jonca, doradca podatkowy z Beiten Burkhardt, uważa, że stanowisko NSA ma istotne znaczenie dla podatników.
– Potwierdza ono, że podatnik niezależnie od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym wykazał kwotę zwrotu nadwyżki VAT naliczonego czy też kwotę zobowiązania podatkowego, może korzystać z tej samej ochrony pewności obrotu gospodarczego poprzez mechanizm przedawnienia – podkreśla ekspert.
Sygn. akt I FPS 9/08