Organ podatkowy, wydając decyzję określającą zobowiązanie podatkowe, musi wziąć pod uwagę, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wysokości masy czynnej spadku.
ORZECZENIE
Organ podatkowy, który wydaje decyzję określającą zobowiązanie podatkowe wobec spadkodawcy, musi określić także zakres odpowiedzialności spadkobiercy. Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, nie odpowiada bowiem za zobowiązania podatkowe spadkodawcy całym swoim majątkiem, a jedynie do wysokości masy czynnej spadku. Zgodnie z art. 1031 par. 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że organ podatkowy musi w decyzji określić dwa elementy: wysokość zobowiązania i zakres odpowiedzialności. Wynika to z art. 100 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Zgodnie z nim organy podatkowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzekają w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców lub określają wysokość nadpłaty albo zwrotu podatku. W decyzji organ podatkowy określa wysokość znanych w dniu otwarcia spadku zobowiązań spadkodawcy. Co więcej, organ musi także określić prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość poniesionej straty uprawniającej spadkobierców do skorzystania, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, z ulg podatkowych, wysokość nadpłaty lub zwrotu podatku, jeżeli ich wysokość jest inna niż wykazana w deklaracji złożonej przez spadkodawcę albo spadkodawca deklaracji nie złożył.
Spadkobierca ma na zapłatę zobowiązań 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
A zatem – jak podkreślił WSA w Warszawie – organ podatkowy nie może określić w decyzji jedynie kwoty zobowiązania.
Sygn. akt III SA/Wa 3444/08, nieprawomocny