Podwyższenie progu „małego podatnika”, obniżka stawki CIT i szereg ulg podatkowych mają zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia biznesu. Czy planowane zmiany rzeczywiście ułatwią prowadzenie działalności i zachęcą do zmiany jej formy? Eksperci prognozują, że duże zmiany proponowane przez rząd dotkną jedynie nielicznych podatników.

Kluczową reformą jest zapowiedziana przez Mateusza Morawieckiego obniżka stawki CIT z 15 do 9 proc. Będą nią objęte małe firmy, stanowiące grupę ok. 90 proc. wszystkich podatników podatku CIT. O jakiej skali mowa? Zgodnie z danymi resortu finansów, podmiotów będących podatnikami CIT w 2016 roku było 483 176. Znacznie więcej jest jednak podmiotów opodatkowanych PIT – w 2016 roku rozliczających się przy zastosowaniu skali podatkowej było aż 25 103 630, zatem ponad 50 razy więcej.

„Niższa stawka podatku najprawdopodobniej nie zachęci podatników do przekształcania obecnych działalności w spółkę. Rozpoczynający działalność zdecydowanie częściej decydują się na „prostszą” formę, która przede wszystkich nie narzuca dodatkowych obowiązków (i zarazem kosztów), chociażby w postaci obowiązku prowadzenia pełnej księgowości” – komentuje Marcin Milczarek z kancelarii Ecovis.