statystyki

Towaru trzeba pilnować, a gdy go ukradną – zgłosić

autor: Łukasz Zalewski05.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 05.12.2016, 08:41
Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził pizzerię. Można było w niej kupić również piwo. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził w czasie kontroli, że przedsiębiorca nierzetelnie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził pizzerię. Można było w niej kupić również piwo. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził w czasie kontroli, że przedsiębiorca nierzetelnie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.źródło: ShutterStock

Kto nie nadzoruje właściwie towaru, a po jego zniknięciu nie zawiadamia organów ścigania, ponosi winę za powstałe niedobory. Nie może więc ich zaliczyć do kosztów – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził pizzerię. Można było w niej kupić również piwo. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził w czasie kontroli, że przedsiębiorca nierzetelnie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie wykazał bowiem części przychodu ze sprzedaży piwa, nie zaewidencjonował też przychodu ze sprzedaży soków i napojów, a w części także ze sprzedaży pizzy.

Fiskus wyłączył też z kosztów podatnika niezapłacone składki na ubezpieczenie społeczne pracowników, zakup soków na własne potrzeby oraz prawie 2,5 tys. litrów piwa.

Ostatecznie naczelnik oszacował podatnikowi dochód do opodatkowania. Nie zastosowały jednak żadnej z metod wskazanych w art. 23 par. 3 ordynacji podatkowej, tylko inną, własną.

Podatnik nie zgodził się z decyzją naczelnika, w szczególności z zastosowaną przez niego metodą szacowania dochodu oraz z wyłączeniem z kosztów wydatku na zakup prawie 2,5 tys. litrów piwa. Tłumaczył, że ukradziono mu 47 beczek (keg) piwa. Przyznał jednak, że nie zgłosił tego policji. Twierdził, że zorientował się co do kradzieży dopiero, gdy dostawca piwa zgłosił się po zwrot pustych beczek.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane