statystyki

Sprzedaż nieruchomości przez spadkobierców. Co z obowiązkiem zapłaty PIT?

autor: Kaj21.11.2016, 18:00
kredyt hipoteczny-nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości przez osoby fizyczne nie podlega PIT, jeżeli została dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, a nieruchomość nie jest sprzedawana w ramach działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

W pewnych okolicznościach moment nabycia nieruchomości przez spadkodawcę ma znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego spadkobiercy.

AKADEMIA PODATKOWA 1925

Sprzedaż nieruchomości przez osoby fizyczne nie podlega PIT, jeżeli została dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, a nieruchomość nie jest sprzedawana w ramach działalności gospodarczej.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • am999(2016-12-08 15:01) Zgłoś naruszenie 130

  Żerują na transakcjach kupna-sprzedaży mieszkań i nieruchomości hamując w ten sposób rozwój rynku nieruchomości i swobodę obrotu. Ciekaw jestem jakież to dochody budżetu usprawiedliwiają utrzymywanie tego idiotycznego podatku rodem z PRL-lu . Nie zdają sobie sprawy politycy jakie szkody wyrządzają rynkowi nieruchomości i normalnym ludziom. Ciekawe jaka była idea wprowadzania takiego podatku ? Chyba tylko "dojenie ludzi" , dlaczego 5 lat a nie rok albo 10 lat ? Najgorsze jest to, że zmieniają się ekipy rządowe ( dobre zmiany, złe zmiany etc ) a takie bzdurne prawo istnieje w najlepsze. To samo dotyczy akcyzy na samochody.

  Odpowiedz
 • DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2016-12-08 07:49) Zgłoś naruszenie 16

  ACO ZACHOWKIEM MATKA ZAPISALA WNUCZCE MIESZKANIE ZA OPIEKIE DO SMIERCI.WNUCZKA MIESZKA W SZWECJY A JEJ MATKA ODDALA BABCIE DO DOMU STARCOW.TAM PRZEBYWALA PONAD 2 LATA.WYSTOPILE PO SMIERCI MATKI O ZACHOWEK I BYLA SPRAWA I ZAPAD WYROK.MIESZKANIE PO MATCE NALEZY SIE POLOWA MOJA DRUGA BRATA.MIESZKANIE ZOSTALO SPRZEDANE A MNIE OLANO TO POCO TEN WYROK JAK NIE MA EGZEKUCJY I TERMINU ZAPLATY ZACHOWKU.JAK MOZNA WALCZYC O ODZYSKANIE ZACHOWKU.

  Odpowiedz
 • pol(2018-06-27 14:00) Zgłoś naruszenie 05

  Czy 5 lat liczy się od śmierci czy od przeprowadzenia spadku

  Odpowiedz
 • Susan(2020-05-30 22:49) Zgłoś naruszenie 00

  Susan, 38. my­­ch­­at­­.f­­un/xlove

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane