ZMIANA PRAWA - Od 1 stycznia 2009 r. wszyscy dyrektorzy izb celnych będą mogli przyznawać status upoważnionego przedsiębiorcy.
Ogłoszona została obszerna nowelizacja ustawy - Prawo celne. Zmiany mają uprościć obrót towarowy z państwami trzecimi.
Nowelizacja zakłada zalegalizowanie instytucji pojedynczych pozwoleń na zastosowanie procedury uproszczonej SASP. Umożliwia ona firmom uzyskanie w jednym z państw członkowskich pozwolenia obejmującego wszystkie transakcje importowe lub eksportowe dokonywane w procedurze uproszczonej na obszarze innych uczestniczących w realizacji państw członkowskich. Ponadto wszystkim dyrektorom izb celnych przyznane zostały uprawnienia do przyznawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). Przedsiębiorca posiadający ten status ma szczególne przywileje w obrocie towarami z państwami trzecimi, np. jest rzadziej kontrolowany i podlega szybszym odprawom. Zmiana ułatwi firmom ubieganie się status AEO.
Zgodnie nowelizacją, wykaz gwarantów, tj. instytucji udzielających gwarancji na zapłatę należności celnych, będzie ustalany przez ministra finansów, a nie tak jak teraz wskazywany w rozporządzeniu ministra finansów.
Ustawa wprowadza również zmiany w kodeksie karnym skarbowym, które zakładają odejście od obligatoryjnego przepadku przedmiotów za wykroczenia skarbowe i określenie tego przepadku jako fakultatywnego. Zmiany te mają również na celu uporządkowanie przepisów dotyczących przepadku przedmiotów, a budzących wątpliwości interpretacyjne.
Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 215, poz. 1355 i wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.