statystyki

Zwrot za służbowy prąd nie jest przysporzeniem dla pracownika

autor: Łukasz Zalewski15.11.2016, 18:00; Aktualizacja: 15.11.2016, 18:43
Spór z fiskusem dotyczył refundacji przez nadleśnictwo kosztów prądu zużywanego na potrzeby kancelarii.

Spór z fiskusem dotyczył refundacji przez nadleśnictwo kosztów prądu zużywanego na potrzeby kancelarii.źródło: ShutterStock

Kto dostaje zwrot kosztów za energię elektryczną niezbędną do utrzymania pomieszczenia służbowego, nie ma z tego tytułu przychodu – orzekł NSA.

Chodziło o leśniczówki będące mieszkaniami służbowymi pracowników Służby Leśnej. W każdej z nich wydzielone jest pomieszczenie zwane kancelarią, które jest biurem nadleśnictwa w terenie. Umowa, na podstawie której pracodawca oddaje leśnikowi mieszkanie do bezpłatnego użytkowania, zastrzega, że leśnik przeznacza to wydzielone pomieszczenie na użytek służbowy. Tu są obsługiwani klienci, tu są zlecane prace leśne, tu leśniczy wykonuje czynności administracyjne związane z gospodarką leśną.

Wydatki na utrzymanie kancelarii, takie jak amortyzacja, naprawy, zużycie energii elektrycznej, są kosztem nadleśnictwa. Leśniczy nie płaci czynszu za użytkowanie mieszkania służbowego, w związku z czym jego równowartość jest traktowana jako przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu PIT.

Spór z fiskusem dotyczył refundacji przez nadleśnictwo kosztów prądu zużywanego na potrzeby kancelarii. Nie ma w niej podliczników, więc zużycie prądu jest określane w oparciu o przeciętny czas eksploatacji urządzeń będących własnością nadleśnictwa i wykorzystywanych w celach służbowych oraz zużycie energii przez poszczególne urządzenia.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane