statystyki

Weksla nie można podwójnie opodatkować

autor: Łukasz Zalewski15.11.2016, 07:17; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:17
Spór dotyczył tego, czy mężczyzna uzyska przychód na skutek otrzymania spłaty sumy wekslowej wraz z odsetkami

Spór dotyczył tego, czy mężczyzna uzyska przychód na skutek otrzymania spłaty sumy wekslowej wraz z odsetkamiźródło: ShutterStock

Spłata sumy wekslowej i odsetek wynikających z weksla otrzymanego w darowiźnie nie powoduje powstania przychodu – orzekł NSA. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który miał dostać w darowiźnie weksel. Spodziewał się, że w związku z tym otrzyma od wystawcy weksla określoną w nim sumę pieniędzy.

Zarówno obdarowany, jak i dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu byli zgodni co do tego, że darowizna nie spowoduje powstania przychodu. Podlega ona bowiem podatkowi od spadków i darowizn, a nie PIT. Na dodatek w tym wypadku wchodziło w grę zwolnienie od tej daniny, bo darowizna byłaby między członkami najbliższej rodziny.

Spór dotyczył tego, czy mężczyzna uzyska przychód na skutek otrzymania spłaty sumy wekslowej wraz z odsetkami. Podatnik uważał, że nie, bo samo już otrzymanie weksla byłoby objęte podatkiem od spadków i darowizn. Fiskus uznał natomiast, że spłata sumy wekslowej będzie dla obdarowanego przychodem z kapitałów pieniężnych opodatkowanym według stawki 19 proc. PIT. Stwierdził, że podstawą opodatkowania będzie w tym wypadku dyskonto, czyli różnica między ceną wykupu weksla a ceną jego nabycia. A skoro podatnik nie poniósłby wydatku na zakup weksla (bo dostałby go w darowiźnie), to dyskontem będzie cała otrzymana kwota wykupu wraz z odsetkami.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane