statystyki

Weksla nie można podwójnie opodatkować

autor: Łukasz Zalewski15.11.2016, 07:17; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:17
Spór dotyczył tego, czy mężczyzna uzyska przychód na skutek otrzymania spłaty sumy wekslowej wraz z odsetkami

Spór dotyczył tego, czy mężczyzna uzyska przychód na skutek otrzymania spłaty sumy wekslowej wraz z odsetkamiźródło: ShutterStock

Spłata sumy wekslowej i odsetek wynikających z weksla otrzymanego w darowiźnie nie powoduje powstania przychodu – orzekł NSA. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który miał dostać w darowiźnie weksel. Spodziewał się, że w związku z tym otrzyma od wystawcy weksla określoną w nim sumę pieniędzy.

Zarówno obdarowany, jak i dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu byli zgodni co do tego, że darowizna nie spowoduje powstania przychodu. Podlega ona bowiem podatkowi od spadków i darowizn, a nie PIT. Na dodatek w tym wypadku wchodziło w grę zwolnienie od tej daniny, bo darowizna byłaby między członkami najbliższej rodziny.

Spór dotyczył tego, czy mężczyzna uzyska przychód na skutek otrzymania spłaty sumy wekslowej wraz z odsetkami. Podatnik uważał, że nie, bo samo już otrzymanie weksla byłoby objęte podatkiem od spadków i darowizn. Fiskus uznał natomiast, że spłata sumy wekslowej będzie dla obdarowanego przychodem z kapitałów pieniężnych opodatkowanym według stawki 19 proc. PIT. Stwierdził, że podstawą opodatkowania będzie w tym wypadku dyskonto, czyli różnica między ceną wykupu weksla a ceną jego nabycia. A skoro podatnik nie poniósłby wydatku na zakup weksla (bo dostałby go w darowiźnie), to dyskontem będzie cała otrzymana kwota wykupu wraz z odsetkami.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane