Podatnik, który nie zakwalifikował składnika majątku do środków trwałych, ale wliczył jednorazowo w koszty przy korekcie tych wydatków, zapłaci niższe odsetki.
Od przyszłego roku nie będzie miała zastosowania sankcyjna stawka odsetek naliczanych przy korekcie kosztów, gdy podatnik błędnie nie zakwalifikował składnika majątku do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Zmianę taką przewiduje nowelizacja ustawy o PIT z 6 listopada 2008 r. (Dz.U. nr 209, poz. 1316). Zgodnie z obowiązującymi przepisami stawka odsetek mająca zastosowanie przy takiej korekcie wynosi 0,1 proc. za każdy dzień. Nowelizacja ustawy o PIT przewiduje, że od przyszłego roku podatnik będzie naliczał odsetki według zwykłej stawki od zaległości podatkowych.
W przypadku nabycia składników majątku, których wartość przekracza 3,5 tys. zł, podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych, chyba że uzna, iż składniki będą używane przez okres nieprzekraczający roku. W takiej sytuacji może całą wartość nabytego składnika majątku zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli jednak będzie on faktycznie używany dłużej niż rok, to podatnik w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął, zalicza składnik majątku do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych. Jednocześnie zobowiązany jest skorygować koszty i wpłacić odsetki od kwoty korekty.
Podatnik w terminie do 20. dnia miesiąca wpłaca do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok (i wykazuje ją w zeznaniu). Dziś odsetki te nalicza się według stawki 0,1 proc. za każdy dzień, co daje 36,5 proc. w skali roku. Oznacza to, że stopa oprocentowania stosowana przy korekcie kosztów jest ok. 2,5-krotnie wyższa niż zwykła stopa odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (obecnie wynosi 14,5 proc. w skali roku).
Dzięki zmianie, w przypadku korekty kosztów wynikającej z wprowadzenia do ewidencji składnika majątku, od 1 stycznia 2009 r. będzie miała zastosowanie stopa oprocentowania stosowana do zaległości podatkowych. Analogiczną zmianę wprowadzono do ustawy o CIT.