Senator Misiak, który jest przewodniczącym Komisji Gospodarki Narodowej, przedstawił poprawki zaakceptowane przez tę komisję na wtorkowym posiedzeniu. Przyjęła ona poprawkę przewidującą wzrost akcyzy na wódkę o około 9 proc. Szacuje się, że spowoduje to wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o około 1 zł.

Kolejna komisyjna poprawka zakłada zwiększenie akcyzy na piwo o 13,6 proc. Wpłynie to na wzrost ceny pół litra piwa o około 7 groszy.

Następna poprawka przewiduje podwyższenie akcyzy na wino o około 16,5 proc. Zmiana ta może spowodować wzrost ceny butelki wina o pojemności 0,75 litra średnio o 20 groszy.

Komisja zaproponowała też poprawkę przewidującą zwiększenie podatku akcyzowego na auta z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów. Akcyza na te samochody ma wzrosnąć o 5 punktów procentowych - z 13,6 proc. do 18,6 proc. podstawy opodatkowania, czyli wartości pojazdu.

Jak powiedział podczas środowego posiedzenia Senatu wiceminister finansów Jacek Kapica, akcyza na sprowadzany samochód z silnikiem o pojemności powyżej 2 litrów wynosiła średnio około 2500 zł.

Dzięki natomiast wzrostowi stawki podatku na te auta budżet ma dodatkowo zyskać około 170 mln zł.

Rząd utworzy "Rezerwę Solidarności Społecznej"

30 listopada premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd utworzy "Rezerwę Solidarności Społecznej". Ma ona dysponować kwotą 1,14 mld zł, a środki te będą pochodziły ze zwiększenia akcyzy na alkohol i samochody importowane, pojemności powyżej 2 litrów.

"Zakładamy, że solidarność społeczna w przypadku zjawisk kryzysowych musi brać pod uwagę przede wszystkim ochronę najbardziej zagrożonych" - podkreślał premier.

Jak wówczas zapowiedziano, średnio cena pół litra wódki po podwyżce akcyzy ma wzrosnąć o około 1 zł, a piwa o około 7 groszy za butelkę. Według premiera Tuska takie zmiany pozwolą na zgromadzenie ponad miliarda złotych w rezerwie solidarności społecznej. Akcyza na importowane samochody ma wzrosnąć o 5 punktów procentowych.

Dziś senator Misiak zgłosił również kolejną komisyjną poprawkę, zgodnie z którą nowa ustawa o akcyzie ma wejść w życie 1 marca 2009 roku. Pierwotnie planowano, że będzie to 1 stycznia.

Jednak wyższe stawki akcyzy na alkohol i auta zaczną obowiązywać już od początku przyszłego roku. Jak zapowiedział Kapica podczas wtorkowego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, te wyższe stawki mają zostać wprowadzone rozporządzeniem, które wyda minister finansów.

Dostosowanie polskich regulacji dotyczących akcyzy do wymogów unijnych

Głównym celem nowej ustawy jest dostosowanie polskich regulacji dotyczących akcyzy do wymogów unijnych.

Przewiduje ona m.in. odmienne od obecnych zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej. Zgodnie z nowymi uregulowaniami, podatek akcyzowy ma być płacony przez dystrybutorów, a nie jak obecnie, przez producentów energii elektrycznej.

Do końca października 2013 r. ma obowiązywać zerowa stawka akcyzy na gaz ziemny do celów napędowych.

Przewidziano również zwolnienie z akcyzy: gazu przeznaczonego do celów opałowych do 31 października 2013 r. oraz węgla i koksu - do 1 stycznia 2012 r.

Nowa ustawa przewiduje również wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe. Uzasadnia się to m.in. koniecznością dostosowania polskich regulacji do wymogów unijnych.

Senator Tadeusz Gruszka (PiS) przedstawił szacunki przedstawicieli branży tytoniowej. Wynika z nich, że obecnie paczka tytoniu do tzw. skrętów kosztuje 3 zł. Po wzroście akcyzy cena będzie wynosić 5 - 6 zł. Jeżeli chodzi o papierosy, to paczka najtańszych kosztuje obecnie 5-6 zł. Po zwiększeniu akcyzy cena ta wzrośnie do 7 zł.