Pytanie zadała kobieta, która kupiła mieszkanie, aby użyczyć je studiującemu synowi. Już po zakupie okazało się, że zarówno budynek, w którym jest ono położone, jak i całe osiedle zostały wadliwie wykonane przez dewelopera. Problemem była np. wilgoć dostająca się do lokali, która uniemożliwiała ich normalne użytkowanie i stanowiła zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

W związku z licznymi zgłoszeniami wad i medialnym rozgłosem deweloper uznał wady i w ramach rękojmi przystąpił do ich usuwania. Dlatego też wystąpił do podatniczki, aby opuściła swój lokal na czas jego osuszania i na czas realizacji dodatkowych prac naprawczych. Syn kobiety, który przebywał w mieszkaniu, zastosował się do prośby i przeniósł się do lokalu zastępczego, który na czas napraw wynajął deweloper.

Kobieta nie była stroną umowy najmu i to deweloper opłacał wszelkie związane z nim koszty. Deweloper uznał, że nieodpłatne użyczenie przez niego lokalu zastępczego będzie po jej stronie opodatkowanym przychodem. Kobieta dowiedziała się o tym, gdy 4 kwietnia 2025 r. otrzymała list polecony z formularzem PIT-11 za 2024 r. W tabeli F w pozycji 99 dokumentu wskazano „świadczenie pieniężne zgodnie z umową”, a w pozycji 100 wpisano kwotę. Kobieta złożyła zeznanie roczne miesiąc wcześniej i była zaskoczona stanowiskiem dewelopera. We wniosku o interpretację przypomniała, że nie otrzymała jakichkolwiek pieniędzy „do ręki”, nie zawierała umowy najmu lokalu zastępczego i wynajem ten miał miejsce w związku z rękojmią, więc nie można mówić o wynagrodzeniu. Nie uzyskała więc jakiegokolwiek przychodu, a dodatkowo to ona przez cały czas ponosiła koszty związane z funkcjonowaniem swojego mieszkania.

- Przeciwne stanowisko byłoby nie tylko nieuzasadnione z prawnego punktu widzenia, ale również wyjątkowo krzywdzące dla podatnika, który ponosi konsekwencje wad nieruchomości powstałych z winy dewelopera. Mogłoby to spowodować np. wejście w kolejny próg podatkowy – przekonywała.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w pełni zgodził się z takim stanowiskiem. Przyznał, że czasowe nieodpłatne udostępnienie lokalu zastępczego związane jest z realizacją rękojmi, czyli usuwaniem wad w zakupionej wcześniej przez podatniczkę pierwotnej nieruchomości. Koszty takiego najmu, które ponosi deweloper, nie będą więc jakimkolwiek przysporzeniem majątkowym podatniczki i nie musi ona od nich płacić PIT – podsumował.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 30 czerwca 2025 r. (sygn.

0115-KDIT2.4011.213.2025.2.MM)