statystyki

Podatek handlowy zniknie ze sklepów, zanim do nich wszedł

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto06.10.2016, 07:43; Aktualizacja: 06.10.2016, 10:50
sklep, handel, biznes, market

Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego miał przeprowadzić wczoraj wśród posłów i przedstawicieli branży konsultacje na temat nowej wersji podatku handlowego – naliczanego od powierzchni sklepu.źródło: ShutterStock

Nie da się znaleźć rozwiązania, które zadowoli wszystkich. Lepiej więc z pomysłu zrezygnować – postulowano podczas sejmowej dyskusji. I jest to realne.

Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego miał przeprowadzić wczoraj wśród posłów i przedstawicieli branży konsultacje na temat nowej wersji podatku handlowego – naliczanego od powierzchni sklepu. Tak zwany model francuski – w którym daninę płaciłyby sklepy od powierzchni przekraczającej określony próg i powyżej ustalonej wielkości obrotów, beneficjentem byłyby samorządy, i to one ustalałyby stawkę – został skrytykowany przez wszystkich obecnych na spotkaniu.

– Nasz postulat jest jasny: zrezygnować z podatku detalicznego – mówił Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowej Platformy Handlowej „Społem”.

O tym, że danina od powierzchni jest drogą donikąd, przekonywał też Robert Krzak, wiceprezes Forum Polskiego Handlu. Po jego wprowadzeniu samorządy będą zainteresowane tylko tym, by rozwijały się u nich sklepy wielkopowierzchniowe. Bo na nich zarobią. Więc mimo dobrych zamiarów nie będzie żadnej ochrony małych sklepów.

„Zakrzyczenie” modelu francuskiego postawiło w trudnej sytuacji rząd. Bo jedyny wariant, jaki został na stole, to podatek liniowy (progresywny zakwestionowała Komisja Europejska). Ale handel i ten pomysł odrzuca. Jego przedstawiciele podkreślali, że przy utrzymaniu wysokiej kwoty wolnej od podatku takim rozwiązaniem znowu zainteresuje się KE, która uzna je za krzywdzące dla części sklepów.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane