Nowy projekt ustawy dot. podatku handlowego powinien zostać przyjęty przez Sejm do końca listopada - poinformował Wiesław Janczyk, wiceminister finansów. Dodał, że do rozpatrzenia wróci jeden z wcześniejszych projektów ustawy.

"Nie wiemy jak długo potrwa kwestia rozstrzygnięcia tego sporu przez Komisję Europejską. Nie spodziewam się, żeby to było już w tym roku. Musimy być przygotowani z drugim wariantem. Postaramy się sprostać tym założeniom, które są zapisane w budżecie. Dochody z tego tytuły nie były planowane wysoko, stanowią tylko ułamek procentu dochodów budżetu i w tym sensie mamy komfort działania" - powiedział w środę w Sejmie dziennikarzom Janczyk.

Janczyk wskazał, że Sejm powinien przyjąć nowy projekt ustawy do końca listopada.

Pytany czy rząd powróci do koncepcji podatku liniowego, Janczyk powiedział: "Z nowym projektem najpierw zapozna się Rada Ministrów, wtedy będziemy mogli dalej dyskutować".

"Poprzednia dyskusja została uporządkowana do kilku wariantów, ostatecznie Sejm opuścił projekt w wariancie najmniej kontrowersyjnym, optymalnym. Te inne koncepcje obejmowały i tą, która teraz wróci do rozpatrzenia" - dodał.

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję

We wtorek minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że Ministerstwo Finansów zawiesi pobór podatku od sprzedaży detalicznej w obecnej formie, ale wprowadzi go w innej. Resort nie spodziewa się, że wpływy do budżetu w 2017 r. z tytułu daniny od sprzedaży detalicznej będą niższe niż 1,6 mld zł zapisane w projekcie budżetu.

Podatek w nowej formule ma wystartować 1 stycznia 2017 r.