statystyki

NSA: Skargę na interpretację rozpatrzy trzech sędziów

autor: Mariusz Szulc21.09.2016, 07:09; Aktualizacja: 21.09.2016, 07:21
Zdaniem sędziów NSA  rozpatrywanie skarg na interpretacje wbrew zapowiedziom MR jest skomplikowane

Zdaniem sędziów NSA rozpatrywanie skarg na interpretacje wbrew zapowiedziom MR jest skomplikowaneźródło: ShutterStock

Jeden sędzia to zbyt mało, aby orzekać w skomplikowanych sprawach dotyczących skarg na podatkowe interpretacje – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uwagach do projektu Ministerstwa Rozwoju.

Chodzi o lipcową nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw. Jedna z zaproponowanych wtedy zmian ma dotyczyć prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Resort rozwoju zaproponował, aby skargi na interpretacje indywidualne były rozpatrywane w ramach postępowania uproszczonego. Wyszedł z założenia, że podobne sprawy są proste, bo związane są z podanym przez podatnika abstrakcyjnym stanem faktycznym. Nie ma więc potrzeby, aby przeprowadzać rozprawę, a rozstrzygnięcie powinno zapaść na posiedzeniu niejawnym. Wszyscy musieliby więc czekać na opublikowanie uzasadnienia wyroku w bazie orzeczeń NSA, pod warunkiem że zostałoby ono sporządzone.

Co więcej, z dodanego art. 16 par. 1a p.p.s.a. wynika, że wyroki dotyczące skarg na interpretacje co do zasady wydawałby tylko jeden sędzia, chyba że problem okazałby się wyjątkowo skomplikowany.

Projekt jest obecnie konsultowany z dużym gronem zainteresowanych podmiotów. Jedną z krytycznych uwag zdążyli wyrazić przedstawiciele Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zwrócili uwagę, że rozpatrywanie skarg na interpretacje wbrew zapowiedziom MR jest skomplikowane. Nie powinien więc ich badać jeden sędzia, ale tak jak dotychczas – trzech. NSA zwrócił też uwagę, że kwestie dotyczące wydawania interpretacji są regulowane przez ordynację podatkową, a to nie o jej zmianę chodziło w projekcie nowelizacji.


Pozostało jeszcze 15% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • MM(2016-09-21 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Sąd postanawia "odrzucić skargę". Proszę o wykładnię "sentencji". Wykładnia: Sąd odrzucił skargę znaczy, że sąd odrzucił skargę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane