statystyki

Zachowek nie zmniejsza PIT

autor: Agnieszka Pokojska15.09.2016, 07:31; Aktualizacja: 15.09.2016, 07:51
pieniądze

Kobieta tłumaczyła, że równowartość kwoty zachowku w ogóle do niej nie trafiłaźródło: ShutterStock

Przychodu z odpłatnej sprzedaży odziedziczonego mieszkania nie można pomniejszyć o wypłacony zachowek – wyjaśnił dyrektor bydgoskiej izby. Z pytaniem wystąpiła kobieta, która w spadku po matce otrzymała własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, od którego (na podstawie postanowienia sądu) musiała wypłacić zachowek.

Ponieważ otrzymany majątek chciała sprzedać przed upływem pięciu lat od nabycia, zastanawiała się, czy od przychodu może odliczyć zachowek. Uważała, że ma takie prawo. Tłumaczyła, że równowartość kwoty zachowku w ogóle do niej nie trafiła, ponieważ została bezpośrednio przekazana osobie do niego uprawnionej, na podstawie postanowienia sądu.

Ze stanowiskiem podatniczki nie zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Zwrócił uwagę na art. 22 ust. 6d ustawy o PIT, który zawiera zamknięty katalog kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia prawa do własności lokalu nabytego w drodze spadku.

Są to udokumentowane nakłady, które zwiększyły prawa majątkowe w czasie ich posiadania, oraz odpowiednia kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jaa(2016-09-16 12:35) Zgłoś naruszenie 20

    I tu widać jaskrawy przykład na to, że PIT jest najzwyczajniejszym w świecie złodziejstwem. Ten haracz musi się skończyć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane