statystyki

Będą niższe podatki dla firm, ale nie dla wszystkich

18.09.2016, 11:00; Aktualizacja: 18.09.2016, 12:22
Obniżka CIT zbiegła się z informacją, że podstawowa stawka VAT nie powróci do 22 proc., czyli do stawki obowiązującej do końca 2010 r.

Obniżka CIT zbiegła się z informacją, że podstawowa stawka VAT nie powróci do 22 proc., czyli do stawki obowiązującej do końca 2010 r.źródło: ShutterStock

Obniżki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na pewno nie nazwę milowym krokiem – tak jak chcieliby postrzegać ją autorzy nowelizacji - uważa Radosław Maćkowski doradca podatkowy. 

Radosław Maćkowski doradca podatkowy

Radosław Maćkowski doradca podatkowy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pozory mylą

Obniżki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na pewno nie nazwę milowym krokiem – tak jak chcieliby postrzegać ją autorzy nowelizacji. Choć obrany kurs jest dobry, to niepozbawiony selektywnego charakteru. Jego wybiórczość polega na obniżeniu stawki do 15 proc. wyłącznie w podatku dochodowym od osób prawnych, z pominięciem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jedynie mali podatnicy CIT (osiągający mniej niż 1,2 mln euro przychodu rocznie) oraz podatnicy CIT rozpoczynający działalność (w pierwszym roku funkcjonowania) skorzystają z tej preferencyjnej stawki.

To tylko pierwszy stopień selektywności, ponieważ nowe przepisy wprowadzają także liczne wyłączenia ze stosowania ww. 15 proc. stawki. Na przykład z obniżonej stawki nie skorzysta podatnik CIT powstający w wyniku przekształcenia:


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane