statystyki

Małe szanse na to, że e-booki będą tańsze

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska12.09.2016, 07:40; Aktualizacja: 12.09.2016, 08:16
Pytanie TK dotyczyło też kwestii proceduralnych – trybu zmiany załącznika III do dyrektywy, wymieniającego towary, do których można stosować obniżoną stawkę, w tym książki na nośnikach fizycznych.

Pytanie TK dotyczyło też kwestii proceduralnych – trybu zmiany załącznika III do dyrektywy, wymieniającego towary, do których można stosować obniżoną stawkę, w tym książki na nośnikach fizycznych.źródło: ShutterStock

Książki, gazety i czasopisma dostarczane w Polsce elektronicznie mogą być z wyższym VAT niż tradycyjne – uważa Juliane Kokott, rzecznik generalna TSUE.

Ostatecznie problem rozstrzygnie sam Trybunał Sprawiedliwości UE, ale często jego wyroki potwierdzają opinie rzeczników.

Niezależnie od tego Komisja Europejska przygotowuje zmiany reguł opodatkowania zarówno e-booków, jak i elektronicznych gazet. Został już przygotowany plan działania, zgodnie z którym państwa członkowskie będą mogły obniżać stawkę VAT na wybrane produkty (w tym e-booki).

Polska sprawa trafiła do Luksemburga na wniosek naszego Trybunału Konstytucyjnego. Nabrał on bowiem wątpliwości, czy zróżnicowanie stawek w tym wypadku nie narusza zasady neutralności podatku od towarów i usług. Według TK bowiem książki na nośnikach fizycznych (papierowe, audiobooki) są towarami podobnymi i konkurencyjnymi względem dostarczanych elektronicznie. Mają analogiczne właściwości i spełniają te same potrzeby konsumenta.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane