statystyki

Refaktura podatku od nieruchomości jest niedopuszczalna

autor: Michał Nielepkowicz05.09.2016, 10:34; Aktualizacja: 05.09.2016, 11:30
dom, nieruchomość

W przypadku leasingu operacyjnego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia fakturyźródło: ShutterStock

W praktyce gospodarczej leasing nieruchomości to nic nowego. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych w takiej sytuacji na finansującym, jako właścicielu, ciąży obowiązek odprowadzenia z tego tytułu należnego podatku od nieruchomości.

Zazwyczaj w umowie leasingu znajdują się zapisy, że finansujący obciąża korzystającego kosztami dodatkowymi związanymi z tą umową. Koszty dodatkowe oznaczają wszelkiego rodzaju koszty i ciężary związane z własnością lub posiadaniem przedmiotu umowy (tj. nieruchomości) poniesione przez finansującego, które nie stanowią elementu ścisłego wynagrodzenia finansującego i są w całości ponoszone przez korzystającego. Finansujący może więc obciążać korzystających takimi kosztami dodatkowymi, jak:

– opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntów,

podatek od nieruchomości,

– inne podatki, składki lub opłaty o charakterze publicznoprawnym, w tym wynikające z przepisów dotyczących ochrony środowiska, związane z przedmiotem umowy lub jego finansowaniem.

Przeniesienie tych kosztów odbywa się zazwyczaj przez wystawienie refaktury. Na fakturze widnieje wówczas należny podatek od nieruchomości plus doliczony VAT. Czy taki sposób rozliczenia jest prawidłowy?

Zdaniem fiskusa niestety nie.Zgodnie z ordynacją podatkową podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy wynikające z ustawy podatkowej. W konsekwencji jest to świadczenie pieniężne nieekwiwalentne. W zamian za wpłacony podatek od nieruchomości podatnikowi nie przysługuje wzajemne świadczenie ze strony gminy. Z tych względów przyjmuje się, że podatek od nieruchomości nie może być przedmiotem sprzedaży lub innej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane