Ustawa ułatwiająca rozliczanie podatku VAT czeka na podpis Lecha Kaczyńskiego - Ministerstwo Finansów liczy, że prezydent ją podpisze, aby od 1 grudnia nowe przepisy mogły wejść w życie - mówił w Sejmie wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Kotecki odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania Czesława Czechyry i Alicji Dąbrowskiej (PO) o działania rządu dla ułatwienia przedsiębiorcom rozliczania się z podatku VAT.

Kotecki przypomniał, że rządowy projekt ustawy Sejm przyjął, po senackich poprawkach, 7 listopada. "Nie widzę powodów, dla których prezydent miałby te zmiany zawetować. Są one oczekiwane przez przedsiębiorców i przyjazne dla podatników" - powiedział.

Ustawa liberalizuje m.in. warunki korzystania z ulgi na złe długi - sprzedawca, który nie otrzyma od swojego kontrahenta pieniędzy w ciągu 180 dni, będzie mógł odzyskać zapłacony podatek z urzędu skarbowego.

Nowelizacja umożliwia zakładanie magazynów konsygnacyjnych

Skrócony ze 180 dni do 60 dni zostaje podstawowy termin zwrotu VAT. Zwiększony zostaje limit obrotów dla utrzymania statusu małego podatnika - z 800 tys. euro do 1,2 mln euro.

. Ich funkcjonowanie umożliwi przemieszczanie towarów wewnątrz UE. Nowela wprowadza także możliwość składania deklaracji VAT kwartalnie przez wszystkich podatników, a nie tylko przez małe firmy. Umożliwia także rozliczenie podatku importowego w deklaracji. Obecnie importerzy muszą odprowadzać podatek i potem czekać na jego zwrot.

Sejm zlikwidował też 30-proc. dodatkową karę dla podatników VAT, którzy nieprawidłowo rozliczają się z fiskusem - m.in. firm, które np. zawyżyły kwotę zwrotu podatku lub zaniżyły zobowiązanie podatkowe.