Nowelizacja przepisów o podatku od nieruchomości nie spowoduje, że będą opodatkowane również części techniczne elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych – zapewniło Ministerstwo Finansów w e-mailu do redakcji DGP.

To samo ma dotyczyć magazynów energii, kolei linowych, wyciągów narciarskich oraz skoczni.

W ten sposób resort odniósł się do obaw ekspertów, o których napisaliśmy wczoraj w artykule „Wrócił problem z podatkiem od wiatraków. I nie tylko” (DGP nr 202/2024). Zdaniem MF te obawy są nieuzasadnione, bo – jak tłumaczy resort – w świetle projektu nowelizacji części techniczne wymienionych obiektów nie będą urządzeniami budowlanymi związanymi z tymi obiektami. Są one bowiem ich częścią składową.

Opodatkowane będą tylko części budowlane, np. fundamenty, konstrukcje wsporcze oraz słupy – tłumaczy resort.

Projekt nowelizacji jest już w Sejmie.©℗

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z 16 października 2024 r.

Zgodnie z przyjętym 14 października 2024 r. przez Radę Ministrów projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (UD72) elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne, magazyny energii, koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz skocznie w części niebędącej budynkiem będą opodatkowane wyłącznie w zakresie ich części budowlanych. Przykładowo: fundamenty, konstrukcje wsporcze oraz słupy. Wskazywane w artykule obawy ekspertów podatkowych dotyczące możliwości opodatkowania całości wyżej wymienionych obiektów, tj. łącznie z urządzeniami technicznymi składającymi się na te obiekty, czyli np. panelami fotowoltaicznymi, w związku z objęciem opodatkowaniem również urządzeń budowlanych, nie znajdują merytorycznego uzasadnienia. W myśl projektowanych przepisów urządzeniem budowlanym jest przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne bezpośrednio związane z budowlą i niezbędne do jej użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Dlatego części techniczne wyżej wymienionych obiektów nie mogą być kwalifikowane jako urządzenia budowlane związane z takimi obiektami, stanowią bowiem ich część składową. Tym samym wszelkie sugestie wskazujące możliwość opodatkowania całości omawianych obiektów są bezpodstawne i wprowadzają w błąd czytelników. Ministerstwo Finansów podkreśla, że zgodnie ze składanymi wielokrotnie deklaracjami projektowane zmiany jednoznacznie ograniczają opodatkowanie m.in. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych jedynie do ich części budowlanych, a obawy o odmienne interpretowanie jednoznacznych w tej mierze przepisów przez organy podatkowe są całkowicie nieuzasadnione.©℗