statystyki

Jest problem z elektroniczną archiwizacją dokumentów dla celów CIT

autor: Agnieszka Pokojska21.07.2016, 07:44; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:24
Jednym z warunków zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest ich prawidłowe udokumentowanie.

Jednym z warunków zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest ich prawidłowe udokumentowanie.źródło: ShutterStock

Czy kwoty z faktur przechowywanych tylko np. w formacie pdf lub tiff mogą być podatkowym kosztem? Jedne organy to potwierdzają, inne w ogóle nie chcą odpowiadać na pytania w tej sprawie.

Problemu nie widzi dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, czego przykładem jego interpretacje m.in. z 13 lipca 2016 r. (nr IBPB-1-3/4510-479/16/MO), z 7 lipca br. (nr IBPB-1-1/4510-150/16/BK) i z 19 stycznia br. (nr IBPB-1-3/4510-46/16/SK).

Dyrektor potwierdził w nich, że elektroniczna faktura jest dowodem w świetle art. 181 ordynacji podatkowej, bo przepis ten wymienia tylko przykładowe dokumenty źródłowe stanowiące podstawę do zapisów w księgach rachunkowych. Faktury można więc przechowywać w dowolnej formie (również wyłącznie elektronicznej), pod warunkiem że będą one stanowić dowód zaistnienia zdarzenia. Brak oryginalnego dokumentu źródłowego (w tym wypadku – w wersji papierowej) nie wyklucza automatycznie możliwości zaliczania wydatku do kosztów – potwierdził organ.

Przypomniał, że zgodnie z art. 180 par. 1 ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane