Limit 15 000 złotych w transakcjach gotówkowych będzie miał skutki także w VAT

autor: Patrycja Dudek08.07.2016, 07:02; Aktualizacja: 08.07.2016, 07:48
vat

Nowy, niższy pułap wynika ze znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Obniżenie od 1 stycznia 2017 r. limitu dozwolonych płatności gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami będzie miało wpływ na rozliczenia nie tylko w podatkach dochodowych, lecz także w VAT. Wiele firm nie zdaje sobie z tego sprawy.

Obecnie limit ten wynosi 15 tys. euro. Po zmianach zmaleje do zaledwie 15 tys. zł. Nowy, niższy pułap wynika ze znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wraz z nią ustawodawca znowelizował też ustawy o podatkach dochodowych (PIT i CIT). Wprowadził do nich przepis, z którego wynika, że przedsiębiorcy, którzy wbrew obowiązkowi zapłacą bez pośrednictwa rachunku płatniczego, nie będą mogli zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Nowelizacja będzie miała znaczenie także na gruncie podatku od towarów i usług. Przepisy ustawy o VAT uzależniają bowiem możliwość odzyskania różnicy podatku naliczonego nad należnym w przyspieszonym 25-dniowym terminie od tego, czy należność wynikająca z faktury została w całości zapłacona, z uwzględnieniem wymogów stawianych przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek jest więc prosty: kto w przyszłym roku zapłaci ponad 15 tys. zł gotówką, ten nie ma co liczyć nie tylko na zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów, lecz także na szybszy zwrot VAT.

Nadal nie wiadomo, jak będą traktowane kompensaty wzajemnych należności. Problem ten istnieje już dzisiaj, ponieważ fiskus uznaje, że ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie dopuszcza tej formy płatności przy transakcjach opiewających na kwoty powyżej ustalonego limitu. Zmienione przepisy nie będą się różnić w tym względzie od obecnie obowiązujących, dotychczasowe sformułowanie „rachunek bankowy” zostanie jedynie zamienione na „rachunek płatniczy”. To każe przypuszczać, że kompensaty nadal będą kwestionowane jako podstawa do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ll(2018-02-15 12:10) Zgłoś naruszenie 00

  (..) kompensaty nadal będą kwestionowane jako podstawa do zaliczenia (..) tak mogą twierdzić tylko niedorozwinięci umysłowo, jak widać nie brakuje

  Odpowiedz
 • AKKA(2016-10-17 08:41) Zgłoś naruszenie 30

  Do "działalność od 1982" Dziękuję za przywrócenie świadomości, że nie jestem sama.Też od 1982.Zaczynałam od "-".Byłam jak Bagsik,bo skąd wziąć?Żebrałam w bankach,5000,00 zł zaległości w ZUS dyskwalifikuje przedsiębiorcę w banku, eksport też żle świadczy o firmie,. bo kursy są zmienne /autentyczna wypowiedż dyrektora oddziau PKOSA/.Jechałam całą noc i stałam w kolejce na granicy,w garści trzymałam gotówkę do wymiany,w firmie byłam koło 12.00.A mój piękny,wypasiony pracownik na mój widok "..dzień wypłaty, dzień święty". Mam już 68 lat i emeryturę.I coraz mniej siły i chęci do tej walki.I tylko kredyty trzymają mnie w szachu.Wicepremier szuka weny gospodarczej.Pracuję w całej Europie.I jedno wiem, opłaca się handlować alkoholem i pracować bez firmy. Wokół mnie też sami zadbani do ostatniej różyczki bezrobotni.

  Odpowiedz
 • działalność od 1982(2016-07-09 20:38) Zgłoś naruszenie 40

  Sposób płatności kwoty 15000,00 EUR to bardzo niewielka swoboda, a 15000,00 zł to 4 krotnie mniejsza swoboda.Są sytuacje, w których błagam klienta o płatność gotówką bo mam święty dzień wypłaty i jest to kwota wyższa niż 15000,00 zl. Rozumiem i szanuję działania MF, ale minimum 6 moich sąsiadów nie ma działalności gospodarczej i świetnie żyje.Ja mam dziesiątki zobowiązań i wstydzę się pokazać "na sumie", a ci cichodajni są czyści.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-07-08 20:46) Zgłoś naruszenie 10

  Bolszewia!

  Odpowiedz
 • dziadek(2016-07-08 19:36) Zgłoś naruszenie 20

  skoro jest taka swoboda (15 tys zł) to jaka to swoboda???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane